Fany: Čas utíká jako … Kora

Farmářka se ani nerozkoukala a první měsíc roku 2015 je za námi. Čas při farmaření utíká fofrem. Vánoční dvoutýdenní dovolenou od nádeničiny v kanceláři jsem s radostí vyměnila za nádeničinu ve chlévě. A musím říct, že to opravdu stálo za to. Neměla jsem žádné výčitky z každodenního ládování se cukrovím a po dvou týdnech jsem se do kanceláře vracela s opravdu velkou nechutí. Nicméně, volnočasové házení lopatou jednu neuživí.

 

Na Štědrý den bylo již klasicky teplo, jasno a naprosto nevánočně. Naštěstí se od té doby pánbíček smiloval a dopřál nám taky trochu té sněhové nadílky. Uplynulý týden sněžilo téměř denně a farmářka si tak mohla naplno užívat romantických vyjížděk zasněženou krajinou ve stylu “Popelka”.

 

Čtěte také:
Promovaní inženýři aneb Husy na poli vědy (VIDEO v článku)

Husy jsou vysloveně vědecky založená zvířata. K ničemu nejsou lhostejné, nic před jejich zvědavými zobáky neobstojí. Všechno jimi musejí „ohmatat“, proštípat, vyzkoušet materiál, zvuk, pevnost, stabilitu…

 

Fany: Jak si koníci hrají

Tento článek má za úkol blíže vás dvounožce seznámit s oblíbenými činnostmi koní. Uvidíte, že ač se jedná o čtyřnohé býložravce s dlouhým ocasem a velkýma ušima, volný čas tráví podobně, jako my lidé.

 

Seznamte se s Korou

Jak napovídá název článku, je to svižné zvíře, které se rádo proběhne. Občas trošku tvrdohlavé, když chce běžet i tehdy, kdy farmářka důrazně řekne “krokem”. Za to asi může ta její půlka Araba. Arabští koně jsou velmi ušlechtilí, odolní a temperamentní, ale také svéhlaví a loajální k jednomu pánovi. Což ke smůle farmářky bohužel je trenér Honza, byť se vztah s Korou od léta, kdy se nám hodně nedařilo najít společnou vlnu, velmi zlepšil.

Kora je zvíře velmi dbalé osobní hygieny. Málokdy vídám koníka tak nadšeného do válení. Sněhová nadílka naštěstí znamená, že je vykoupaný koník sice mokrý, ale zato čistý. Jarní a podzimní bahenní lázně přebarvují šimlu na tmavého hnědáka. Ano, bahno je zdravé na pleť, ale kdo to pak má čistit.

Tibi s Gitou se rovněž radují ze zimního počasí.  Byť Tibi asi o něco víc, protože na sněhu se mu chodí lépe než Gitě, které, vzhledem k její zavalitosti a kratším nohám, často na sněhu podkluzují kopýtka. Anebo se rozhodla dát na krasobruslení a snaží se o piruety a jiné kreace.

Doufám, že sníh nám ještě nějaký ten pátek vydrží. Při pohledu na sněhovou chumelenici (v Praze!) to vypadá velmi slibně. Farmářčina maminka na Hromnice slaví svátek (podle starého kalendáře tak dříve slavívala Maruška) a při pohledu z okna ráno zajásala, že se dočkala nadílky. S původem z Vysočiny jí holé zimy v Praze radost nepřinášejí.

 

Foto: archiv autorky (licence: všechna práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *