Místo vojáků se v Milovicích budou prohánět divocí koně

Bývalý vojenský prostor v Milovicích se už brzy stane domovem čtrnácti divokých koní. Tato lokalita je jednou z posledních, která si zachovala ráz divoké krajiny a koně pomohou udržovat její podobu a přispějí tak k zachování vzácných rostlinných a živočišných druhů, kteří jsou na zdejší biotop vázáni. Do budoucna by tento prostor navíc mohli sdílet s pratury a zubry.

 

Čtrnáct koní bude dovezeno ze své domoviny v Exmooru ve Velké Británii. Nejprve stráví několik týdnů na dvouhektarové a později na čtyřicetihektarové pastvině, aby se utvořila přirozená hierarchie stáda a koně se aklimatizovali. Poté budou vypuštěni do milovických lesů.

Vybraní koně patří k plemeni exmoorský (zvaný též keltský) pony. Jde o zvířata s tmavou srstí a černou hřívou, která jsou výborně přizpůsobena k životu v lesnatých oblastech.

 

Čtěte také:
Divocí ponyové opět překonali kanál mezi ostrovy Assateague a Chincoteague

I letos v americké VIrginii vyvrcholila jedna z nejvýznamnějších událostí, tzv. Pony Penning, tedy nahánění divokých ponyů do ohrad.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Divocí koně byli v Evropě vyhubeni, teď se vracejí

Divocí koně byli v Evropě (oblasti dnešní České republiky nevyjímaje) běžným živočišným druhem. Jejich přítomnost dokládají archeologické nálezy už z doby před 4700 až 3700 lety před naším letopočtem.

Milovický vojenský prostor je jednou z mála lokalit, kde tato vzácná zvířata mohou žít. Rozsáhlé pastviny a volná krajina u nás vlivem socialistického hospodaření téměř vymizela, a tak by v ní divocí koně jen těžko dnes hledali místo k přežití.

Návrat divokých koní je součástí projektu na záchranu ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev v Milovicích. Zdejší krajina začala zarůstat agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem 90. let odešla sovětská armáda. Koně by jí spásáním měli vrátit původní ráz. Ještě letos by k nim navíc měli přibýt pratuři a do budoucna se uvažuje i o zubrech.

 

Foto: Edmund Shaw, geograph.org.uk (licence: některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *