Zimbabwe chce prodat 60 slonů – aby prý mělo peníze na ochranu přírody

O prodeji šedesáti slonů do zahraničí rozhodla v uplynulých dnech vláda v Zimbabwe. Důvodem k vývozu tlustokožců je prý nedostatek peněz na provoz úřadů na ochranu přírody. Prodej by měl vynést v přepočtu až 1,4 milionů korun, podmínky obchodu jsou ale nejasné a další osud zvířat nejistý.

 

Kupci slonů by podle agentury AP měly být Francie, Čína a Spojené arabské emiráty. Zatímco Spojené arabské emiráty nákup potvrdily, Čína ani Francie prý o obchodu nic nevědí, což u ochránců přírody, kterým se prodej slonů nezamlouvá, vzbuzuje nevoli.

 

Čtěte také:
Osud afrických slonů je pravděpodobně spečetěn – hlad Číňanů po slonovině roste

Tlak pytláků na slony je proto stále vyšší – jen mezi lety 2010 a 2012 zabili přes 100 tisíc slonů. Ochránci přírody hovoří o poslední generaci…

 

sloni_indictiVědci varují: Vymřou-li sloni, bude to mít nezměrné důsledky pro ekosystém

Sloni roznášejí semena tropických rostlin a pomáhají tak jejich šíření a rozmnožování

 

Podle zimbabwského ministra životního prostředí jsou sloni přemnožení

Podle mezinárodní organizace CITES má Zimbabwe na prodej slonů právo. Při exportu živých zvířat ale musí dodržet přísná pravidla přepravy a zajistit jim dobré zacházení. Pokud zimbabwské úřady tato pravidla dodrží, nemůže jí v obchodu se slony bránit.

Ochránci zvířat poslali ministru životního prostředí a turistiky Walteru Mzembimu petici proti prodeji slonů. V ní mimo jiné upozorňují, že tři ze čtyř slonů, kteří byli v roce 2012 prodáni do Číny, už nežijí, protože jim nebyly zajištěny vhodné životní podmínky.

Ministr nicméně vzkázal, že obchod je jedinou možností, jak získat prostředky na další ochranářské projekty, a také přijatelnějším způsobem, jak regulovat populaci podle jeho názoru přemnožených slonů.

 

Foto: pixabay.com (licenceCC0 Public Domain)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *