Vědci: Netopýři při lovu využívají efektu pytlíku čipsů

Izraelští vědci pozorovali chování netopýrů při lovu a zjistili, že při orientaci v prostoru a hledání potravy nevyužívají jen echolokaci, ale orientují se i podle svých druhů, kteří už byli při lovu úspěšní. Když slyší, že jiný netopýr ulovil kořist, následují ho a hledají v jeho blízkosti.

 

Vědci přirovnávají tuto netopýří techniku lovu otevření pytlíku s brambůrky v kině. Jestliže sedíte ve ztemnělém sále a někdo v okolí otevře sáček s čipsy, ihned podle známého zvuku vyhodnotíte, co právě udělal a kde přibližně se v sále nachází.

Netopýři se při lovu řídí právě zvukem – když zaznamenají, že netopýr v jejich blízkosti ulovil kořist, vydají se do jeho blízkosti, protože předpokládají, že v dané lokalitě budou také úspěšní. Jak ale vědci zjistili, jejich orientace je v tomto směru poměrně omezená – funguje přibližně jen na vzdálenost 10 metrů.

 

Čtěte také:
Netopýři po milionech hynou na syndrom bílého nosu

Plísňové onemocnění, které již zabilo více než 5,5 milionů netopýrů, se dál šíří severní Amerikou. Takzvaný ‚syndrom bílého nosu’, který byl poprvé u netopýrů zaznamenán v New Yorku v roce 2006, je nyní rozšířen ve dvaceti státech USA a čtyřech kanadských provinciích.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Při výzkumu opět pomohla moderní technika

Vědci z univerzity v Tel Avivu netopýry sledovali pomocí GPS vysílaček a záznamníků ultrazvuku, které jim připevnily. Vysílačky po týdnu netopýrům odpadly a vědci mohli využít získaná data. I když dohledali asi jen 40 % vysílaček, získali poměrně komplexní obraz o technice netopýřího lovu.

Získali celkem 1100 záznamů vzájemné interakce mezi lovícími netopýry. Zjistili tak, že netopýři neloví jako jednotlivci, ale pracují ve skupině. Svými sonary přitom pokrývají prozkoumávanou oblast a vytvoří tak dokonalý vyhledávací radarový systém.

 

Foto: Manuel Werner, Wikimedia (licence: některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *