Umělé zasněžování a osvětlení sjezdovek škodí podle ochranářů přírodě

Umělé zasněžování, bez něhož se provozovatelé skiareálů dnes už neobejdou, škodí podle ochranářů rostlinám v okolí sjezdovek. Také osvětlení pro večerní lyžování, které bývá nesprávně nastaven do prostoru, vadí rostlinám a ruší zvěř.

 

Sněžná děla jedou poslední dvě sezóny na plný výkon. Zimy jsou teplé a přírodního sněhu se v některých lyžařských areálech vůbec nedočkali. Na umělém sněhu jsou tak závislí. Podle ochranářů ale umělý sníh rostlinám v okolí sjezdovek nesvědčí. Má jinou strukturu než přírodní, vydrží déle a negativně tak ovlivňuje vegetační dobu.

Zvuk, který vydávají sněžná děla, navíc podle odborníků ruší zvěř. Provozovatelé skiareálů by sice měli s ochranáři především v okolí chráněných území konzultovat volbu vhodné technologie, podle Radka Drahného z Krkonošského národního parku tak ale vždy nečiní.

 

Čtěte také:
Neohleduplní lyžaři v Krkonoších ohrožují vzácné tetřívky a sokoly

Správci KRNAP byli už v průběhu minulého týdne nuceni posílit kontroly v první zóně národního parku, kam neohleduplní lyžaři a snowboardisté i přes zákaz vjíždějí a ohrožují tak vzácné živočichy.čí.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Ochranáři s provozovateli skiareálů chtějí jednat

Jako problematické ochranáři vidí i špatné nastavení reflektorů při osvěcování sjezdovek při nočním lyžování. Některé jsou nastavené do prostoru tak, že zbytečně osvětlují i prostor daleko mimo sjezdovku, což má vliv jak na vegetaci, tak na zvířata.

Někteří provozovatelé se výtkám brání s tím, že večerní lyžování probíhá jen do určité hodiny a pak je ukončeno, takže vegetace i zvěř v okolí sjezdovek má dostatečně dlouhý noční režim, ochranáři s nimi přesto chtějí navázat dialog a do budoucna více konzultovat jak výběr vhodných technologií, tak šetrnější provoz skiareálů.

 

Foto: Marcin Szala, Wikimedia (licence: některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *