Vědci zkoumají, proč mravenci zatáčejí víc doleva než doprava

Mravence to táhne víc doleva než doprava, zjistili britští vědci. Při pozorování evropských druhů mravenců zjistili, že při průzkumu okolí mnohem častěji zatáčejí doleva. Nyní se snaží přijít na to, proč upřednostňují právě levou stranu.

 

Stejně, jako jsou někteří lidé praváci a jiní leváci, má i hmyz, jak se zdá, své preference co se volby strany týče. Zatímco u obratlovců jde o docela běžný jev, u bezobratlých vědce smysl pro tu či onu stranu překvapil.

V článku, uveřejněném v časopisu Biology Letters, odborníci uvádějí několik hypotéz, proč tomu tak může být právě u mravenců.

 

Čtěte také:
Jihoamerické želvy spolu mluví, zjistili vědci z nahrávek

Členové ochranářské organizace Wildlife Conservation Society díky unikátním zvukovým záznamům zjistili, že jihoamerické tereky velké spolu mluví.

 

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Mravenci se pohybují jako v labyrintu

Mravenci při průzkumu nového prostředí, setkáním s překážkou či jinou mravenčí kolonií pravděpodobně častěji zatáčejí doleva, protože jim tak velí jejich orientační smysl. Mravenci podle vědců svět vnímají jako labyrint a držet se vždy jen jedné strany je pro ně nejlepší strategií.

Jiná hypotéza zase počítá s tím, že levé oko mravenci používají k odhalování nebezpečí, což může vést i k upřednostnění levé strany, již mají zrakem dobře prozkoumanou.

Britští vědci se nyní chtějí pozorování mravenců i dalších bezobratlých více věnovat a zjistit, jaká je pravá podstata smyslu pro tu či onu stranu právě u těchto živočichů.

 

Foto: Miroslav Frýdl, Wikimedia (licence: některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *