Co bude se zvířaty z táborské zoo? Lidé doufají, že neskončí v cirkusech a na jatkách

Soukromá zoologická zahrada v Táboře Větrovy kvůli dluhům majitele končí. Zvířata v ní už teď trpí nedostatkem potravy a péče, a to se teprve rozhoduje o tom, co s nimi bude. Další zoologické zahrady by se o ně rády postaraly, zaznívají však obavy, že je majitel prodá do soukromých chovů nebo cirkusů a některá podle obav ochránců zvířat skončí na jatkách.

 

Ředitel táborské zoo Libor Hrubý se potýká s dluhy v řádu desítek milionů korun. Momentálně už zahrada nemá žádné zaměstnance a majitel nemá peníze ani na energie a krmivo pro zvířata. Ta nejenže trpí hlady, ale podle kritiků nemají ani vyhovující podmínky, které pro zvířata v zoologických zahradách stanovuje zákon.

Libor Hrubý žádal na vedení města dotaci ve výši 4,7 milionu korun, to mu ale vstříc nevyšlo. Jeho zoologická zahrada tak musí ukončit činnost do konce měsíce.

 

Čtěte také:
Návštěvníci, zvířata v ZOO se nekrmí! V Plzni kvůli tomu přišli o čtyři zvířata

Chovný pár kamzíků běláků, samec ovce aljašské a desetiměsíční mládě klokana rudého – to jsou zvířata, o která přišla plzeňská…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Kdo se o zvířata ze ZOO postará?

Zoologická zahrada má licenci na provoz od ministerstva životního prostředí, není však členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Členské zahrady unie se přesto usnesly, že by se o zvířata z táborské zoo postaraly.

Předseda unie a ředitel ZOO Praha Pavel Bobek nicméně vyjádřil domněnku, že Libor Hrubý bude chtít do zoologických zahrad zvířata prodat, aby získal nějaké finanční prostředky na částečné pokrytí dluhů, což ale nepůjde. Zahrady si zvířata v rámci chovných programů půjčují, vyměňují nebo si je mohou darovat, ale ne prodávat. Spekuluje se tedy o tom, že by Libor Hrubý mohl zvířata rozprodat do soukromých chovů, cirkusů a na jatka.

Unie českých a slovenských zoo proto spolupracuje s Krajskou veterinární správou, která s podezřením na týrání zvířat začala shánět náhradní péči pro asi 80 druhů zvířat. Jak ale celá věc dopadne, to se ukáže až po úplném uzavření zoo na konci měsíce.

 

Foto: Jitka Erbenová (cheva), Wikimedia (licence: některá práva vyhrazena)


1 comment for “Co bude se zvířaty z táborské zoo? Lidé doufají, že neskončí v cirkusech a na jatkách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *