V ZOO Praha slaví nové gepardí přírůstky. Pro chovatele jsou překvapením

V Pražské ZOO se mohou dmout pýchou. Dne 21. listopadu se zde narodila hned čtyři gepardí mláďata. Takový úspěch by si před časem nikdo netroufl očekávat. Matka mláďat, samice jménem Savannah, je totiž prvorodičkou. Samci, kteří jsou s ní ve výběhu, jsou navíc velmi mladí. O to větší bylo překvapení a radost z úspěchu.

 

Každý zná gepardy pro jejich neobyčejnou rychlost a ladnost pohybu. Tyto mrštné kočkovité šelmy dokážou vyvinout rychlost přes sto kilometrů za hodinu. Ani oni však nedokážou uniknout hrozbám, které na ně číhají. Již delší dobu patří mezi kriticky ohrožené druhy. A to hlavně kvůli pytlákům, nebo lidem, jejichž koníčkem je trofejní lov. Lidé je ohrožují také tím, že připravují o jejich životní prostor.

Gepardy se proto mnoho zoologických zahrad snaží odchovávat v zajetí. U nás se to poprvé podařilo Pražské ZOO v roce 1972. Od té doby odchovala nespočet mláďat. Nedávno do smečky vstoupili další čtyři členové.

 

Čtěte také:
V ZOO Praha slaví nové gepardí přírůstky

Jak je na první pohled patrné, tohle není jen tak ledajaká kočka domácí. Je to malá divoška. No, malá. Vlastně velká…

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Savannah se jako prvorodička vyznamenala

Samice Savannah byla přivezena do ZOO Praha v říjnu 2013. Letošní rok k ní přibyli samci Ben a Jerry, kteří pocházejí z Ebeltoftu. Samci jsou staří pouze necelé tři roky. Vzhledem k mládí samců nikdo nedoufal, že dojde k zabřeznutí. Samice navíc nikdy předtím nerodila.

Letošní podzim však přinesl milé překvapení. Samice porodila čtyři krásná mláďata. A je o ně vzorně postaráno. Pavel Brandl, který v ZOO funguje jako kurátor chovu savců, uvedl, že se samice mláďatům naplno věnuje a vychovává je jako správná matka. Vezmeme-li v úvahu, že je prvorodička, vede si přímo skvěle.

K dnešnímu dni je to celkem padesát osm gepardů. Tolik mláďat dokázala Pražská ZOO úspěšně odchovat. Svědčí to o odhodlaném a správném přístupu ke zvířatům. Gratulujeme a přejeme v budoucnu mnoho podobných úspěchů.

 

Foto: Siddharth Maheshwari, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *