Osud afrických slonů je pravděpodobně spečetěn – hlad Číňanů po slonovině roste

Poptávka po výrobcích ze slonoviny na čínském trhu stále roste, a tím i cena sloních klů. Tlak pytláků na slony je proto stále vyšší – jen mezi lety 2010 a 2012 zabili přes 100 tisíc slonů. Ochránci přírody hovoří o poslední generaci s africkými slony.

 

Organizace Save The Elephants (Zachraňte slony) a Aspinallova nadace, zaměřující se na zachování populací volně žijících zvířat, ve společné zprávě informují, že v čínských obchodech je stále větší množství slonoviny a výrobků z ní.

S tím souvisí i rostoucí tlak pytláků na slony africké. TI jsou v posledních letech doslova masakrování po desetitisících a africké úřady a ochranářské organizace nad pytláky ztrácejí kontrolu.

 

Čtěte také:
Ochránci zvířat v Tanzanii prohrávají ‘válku’ s pytláky

Největší africká safari rezervace za posledních 5 let přišla o polovinu slonů. Strážci rezervace přiznávají, že válku s pytláky prohrávají.

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Ceny slonoviny jsou trojnásobné

Rostoucí hlad Číňanů po slonovině vyhnal její cenu až na trojnásobek. Cena klů v Číně podle společnosti Save The Elephants a Aspinallovy nadace vzrostla ze 750 dolarů v roce 2010 na letošních 2100 dolarů. Nelegální obchod tak jen kvete a podle ochranářů africkým slonům doslova zvoní hrana.

Osvětové kampaně, které v Číně některé světové organizace vedou za účelem odvrátit pozornost obyvatel od luxusních výrobků ze slonoviny, se tak míjejí účinkem. Slonovina je pro Číňany měřítkem společenského úspěchu i symbolem štěstí. Vlastnit produkt z ní je proto pro ně velmi důležité.

 

Foto: Surreal Name Given, Flickr (licence: některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *