Letos na podzim Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve spolupráci s několika ochranářskými a vědeckými organizacemi odstartovalo dlouho připravovaný projekt ‘Ochrana a udržitelný rozvoj mokřadů v ČR’. Jeho cílem je ochrana, výzkum a udržitelné využívání mokřadů a jejich biodiverzity.
Mokřady, mezi které se řadí rybníky, řeky, rašeliniště a další stanoviště vázaná na vodu, u nás dlouhodobě patří mezi nejohroženější typy prostředí. Je přitom na ně vázána řada druhů živočichů, z nichž jsou někteří právě vinou ničení mokřadů ohrožení.
Např. ptáci mokřady využívají ke hnízdění, shromažďují se v nich během tahu nebo je využívají jako zimoviště. Podle České společnosti ornitologické (ČSO), která je do projektu také zapojena, různé druhy mokřadů hostí až 29 % druhového bohatství našeho ptactva.
Čtěte také:
Rozšířování ptačího parku Josefovské louky je stále těžší. Pomozte!
ČSO u Jaroměře stále vykupuje pozemky, aby rozšířila ornitologický park Josefovské louky. Cena nabízených pozemků je ale vyšší…
Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!
O významu mokřadů se víc dozví i veřejnost, hlavně děti
Cílem projektu ‘Ochrana a udržitelný rozvoj mokřadů v ČR’ je výzkum současného stavu mokřadů, návrh strategie jejich další ochrany a udržitelného využívání.
V neposlední řadě se projekt zaměří na zlepšení povědomí veřejnosti o úloze a fungování mokřadů v krajině. K tomu by měly vést různé propagační akce, zaměřené zejm. na děti a mládež, respektive jejich výuku ve škole.
Projekt je financován z norského finančního mechanizmu (Norway Grants) a finančního mechanizmu Evropského hospodářského společenství (EEA Grants). Kromě ČSO se partnery staly instituce ENKI, o. p. s., Norská agentura životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., a Beleco.