ČSO: Námraza ohrožuje ptactvo, nezapomínejte přikrmovat

Námraza v posledních dnech nekomplikuje život pouze lidem, ale i zvířatům. Ta se přes ledovou krustu těžko dostávají k potravě a přitom v chladném počasí rychle přicházejí o energii. Jednou ze skupin živočichů, na které dopadají rozmary počasí nejvíc, jsou ptáci. Proto Česká společnost ornitologická (ČSO) připomíná, aby lidé nezapomínali dosypávat krmítka.

 

Sýkorky, králíčci, čížci, zvonci a další drobní ptáci spotřebují mnoho energie na zahřátí svého drobného tělíčka s relativně velkým povrchem. V zimě tráví prakticky celý den hledáním a konzumací potravy, jinak by nemohli přežít.

Právě v době, kdy napadne sníh nebo přírodu pokryje led, jako je tomu nyní, je pro tyto ptáky naplněné krmítko opravdovým požehnáním a nezřídka i záchranou života.

 

Čtěte také:
Přikrmování ptáků: Jak zabránit šíření pro ptáky smrtelné nákazy

Je zde ale riziko přenosu trichomonózy, která způsobuje ptákům zduřeniny v zadní části zobáku, v důsledku čehož pak ptáci hynou. Proto je třeba při přikrmování dodržovat několik zásad.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Čím ptactvo přikrmovat?

Ptákům dopřejte co nejpřirozenější potravu. S výjimkou vodních ptáků (labutí, kachen ad.) je nevhodné podávat pečivo, které obsahuje sůl. Ta působí jako jed – pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli z rohlíku smrtelné. Už vůbec se nedoporučuje podávat ptákům zbytky z kuchyně.

Nejlépe ptactvu posloužíte semínky, z nich nejvíce slunečnicí. Doplnit ji lze např. i o ovesné vločky. Až budete zrní sypat do krmítek, nezapomínejte ani na ptáky, kteří na krmítko nelétají (kosy, pěnkavy ad.) a nasypte jim zrní na chráněné místo na zemi. Kosům můžete přidat i jablko nebo trochu rozinek.

 

Foto: ČSO


1 komentář k “ČSO: Námraza ohrožuje ptactvo, nezapomínejte přikrmovat

  1. rimi
    9.1.2015 at 13.34

    Mam plne krmitko celou zimu, no letos do nej skoro nikdo nechodi, je to divne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *