ČSO: Námraza ohrožuje ptactvo, nezapomínejte přikrmovat

Námraza v posledních dnech nekomplikuje život pouze lidem, ale i zvířatům. Ta se přes ledovou krustu těžko dostávají k potravě a přitom v chladném počasí rychle přicházejí o energii. Jednou ze skupin živočichů, na které dopadají rozmary počasí nejvíc, jsou ptáci. Proto Česká společnost ornitologická (ČSO) připomíná, aby lidé nezapomínali dosypávat krmítka.

 

Sýkorky, králíčci, čížci, zvonci a další drobní ptáci spotřebují mnoho energie na zahřátí svého drobného tělíčka s relativně velkým povrchem. V zimě tráví prakticky celý den hledáním a konzumací potravy, jinak by nemohli přežít.

Právě v době, kdy napadne sníh nebo přírodu pokryje led, jako je tomu nyní, je pro tyto ptáky naplněné krmítko opravdovým požehnáním a nezřídka i záchranou života.

 

Čtěte také:
Přikrmování ptáků: Jak zabránit šíření pro ptáky smrtelné nákazy

Je zde ale riziko přenosu trichomonózy, která způsobuje ptákům zduřeniny v zadní části zobáku, v důsledku čehož pak ptáci hynou. Proto je třeba při přikrmování dodržovat několik zásad.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Čím ptactvo přikrmovat?

Ptákům dopřejte co nejpřirozenější potravu. S výjimkou vodních ptáků (labutí, kachen ad.) je nevhodné podávat pečivo, které obsahuje sůl. Ta působí jako jed – pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli z rohlíku smrtelné. Už vůbec se nedoporučuje podávat ptákům zbytky z kuchyně.

Nejlépe ptactvu posloužíte semínky, z nich nejvíce slunečnicí. Doplnit ji lze např. i o ovesné vločky. Až budete zrní sypat do krmítek, nezapomínejte ani na ptáky, kteří na krmítko nelétají (kosy, pěnkavy ad.) a nasypte jim zrní na chráněné místo na zemi. Kosům můžete přidat i jablko nebo trochu rozinek.

 

Foto: ČSO


1 comment for “ČSO: Námraza ohrožuje ptactvo, nezapomínejte přikrmovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *