Bývalý lovec a cvičitel kytovců bojuje proti týrání zvířat v akvaparcích

kosatky_draveJeff Foster 18 let lovil mláďata kosatek a za nemalé peníze je prodával do amerických, japonských a francouzských akvaparků, kde sloužily jako klauni pro komerční zábavu. Do roku 1990 takto prodal a vycvičil přes 20 kosatek. Dnes sám otevřeně hovoří o utrpení, jemuž jsou kytovci v zábavních akvaparcích vystaveni a bojuje proti jejich chovu v zajetí.

 

Ačkoliv se dnes může jevit jako zavrženíhodný člověk, který se podílel na týrání zvířat, svou práci dělal i proto, že s inteligentními kytovci pracoval rád. Až později si uvědomil, že trhá mláďata od rodin, které fungují na základě velmi silných pout. Začal ho pronásledovat pláč ulovených mláďat a uvědomil si, že takovou práci dál dělat nechce.

Jeff Foster se najednou ocitl na druhé straně. Brzy na to se podílel např. na osvobození delfínů z tureckého akvaparku, a dokonce i na vypouštění slavné kosatky Keiko (filmového Willyho) do volné přírody.

 

Čtěte také:
kosatkaPět kosatek žaluje zábavní park

Žalobě pěti kosatek nyní čelí podmořské zábavní parky SeaWorld. Žalobu formálně podaly kosatky Tilikum a Katina ze zábavního centra v Orlandu a Kasatka, Corky a Ulises z parku v San Diegu…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Zpět do přírody, nebo doživotí v zajetí?

Jak ale brzy ukázal třeba právě příběh slavné Keiko, osvobození kytovci brzy po návratu do přírody umírají, a tak se objevují pochybnosti o účelnosti jejich vypouštění. Foster se spíše chce snažit o zlepšení životních podmínek chovaných zvířat.

Proto pečuje o zraněné kosatky z volné přírody a podílí se na rehabilitaci kytovců v zajetí. Otevřeně přitom hovoří o hrůze, již pro tato zvířata život v zajetí je. Je pro ně tak nepřirozený a stresující, že se dožívají jen 25 až 30 let, přestože ve volné přírodě se mohou dožít až 90 let. Podle Fostera je jedním z důvodů i to, že se akvária od 80. let vůbec nezměnila.

Přesto, že dnes Foster bojuje na straně zvířat, před dvěma lety se opět ocitl v pokušení, když mu čínští kupci před konáním olympijských her v ruském Soči nabídli za odlov a výcvik šesti kosatek sedm milionů dolarů. Dvě kosatky měly putovat do delfinária v Soči, kde měly sloužit pro zábavu sportovním fanouškům. Jeff ale nakonec nabídku odmítl.

 

Příběhu Jeffa Fostera a problematikou chovu kytovců v zábavních parcích se věnovala i reportáž v pořadu Horizont ČT 24 z 30. listopadu 2014 (reportáž od 11. minuty).

 

Foto: Wikimedia Commons (licence: Public Domain)


1 comment for “Bývalý lovec a cvičitel kytovců bojuje proti týrání zvířat v akvaparcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *