Norci američtí u českých rybníků mohou ohrozit hnízdící ptáky

Je to roztomilá lasicovitá šelma, ale do české přírody nepatří. Norci američtí, pocházející ze Severní Ameriky, se do české přírody dostali z kožešinových farem. Nyní se úspěšně množí v přírodní rezervaci Lednické rybníky na Břeclavsku. Odborníci se obávají, že budou decimovat tamější vodní ptactvo.

 

Že se norci američtí v této oblasti hojně vyskytují, zjistili ochranáři díky monitoringu na rybnících Nesyt, Prostřední, Mlýnský a potoku Včelínek. Šelmy zachytily fotopasti a monitorovací rafty – plovoucí plochy s měkkým a vlhkým substrátem, v němž norci při přelézání zanechávají stopy.

 

Čtěte také:
Taťána Kuchařová a Kateřina Sokolová propagují kožešiny. Ochránci zvířat protestují

Svoboda zvířat zaslalo otevřený dopis Miss World Taťáně Kuchařové a Miss ČR 2007 Kateřině Sokolové, v němž vyjádřili znepokojení nad tím, že modelky propagují pravé kožešiny…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Norků se zbavit nedokážeme

Lednické rybníky jsou cenným biotopem, kde žije mnoho vodních ptáků. Zoologové se obávají, že norci jejich populace zdecimují – nejvíce se bojí dopadů na hnízdící racky a rybáky.

Jak se ale s lasicovitou šelmou vypořádají, netuší. Odchyt ani utracení podle nich situaci nevyřeší, protože populace norků je zde pravděpodobně ve velmi dobré kondici a poměrně početná.

Podobné problémy s nepůvodními druhy řeší ochranáři i na dalších místech České republiky a ve střední Evropě vůbec – např. s mývaly severními či psíky mývalovitými.

 

Foto: Wikimedia (licence: Public Domain)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *