Tuňák obecný se kvůli nadměrnému rybolovu a vysokému zájmu na globálním potravinovém trhu dostal na seznam nejohroženějších druhů světa. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v pondělí na Kongresu světových parků v Sydney zveřejnil aktualizovaný červený seznam ohrožených druhů, na němž už se objevila i tato kydysi velmi hojná ryba.

 

Na populaci tuňáků obecných je vyvíjen obrovský tlak, neboť jejich maso se běžně používá jako surovina na japonské pokrmy sašimi a suši. V celosvětové gastronomii zároveň patří k jednomu z nejoblíbenějších druhů ryb.

V důsledku toho byli tuňáci přesunuti z kategorie “nejméně ohrožených druhů” mezi “ohrožené”. Tyto ryby kvůli nadměrnému rybolovu mnohdy ani nemají šanci začít se rozmnožovat – ve většině případů jsou uloveny mladé ryby, které ještě ani pohlavně nevyspěly. Populace tuňáků tak za posledních 22 let odhadem klesla až o 33 procent.

Mezi kriticky ohrožené druhy se kvůli lidskému ‘hladu’ dostal i čtverzubec – jedna z nejjedovatějších a zároveň v japonské gastronomii nejžádanějších ryb. Kvůli zvýšené konzumaci této ‘japonské’ delikatesy klesla populace těchto ryb za posledních 40 let o 99 procent.

 

Čtěte také:
Červený seznam aktualizován. Již 197 druhům ptáků hrozí vyhynutí

Vyhynutí nehrozí jen druhům v Amazonii, zasažené mohutným kácením deštných lesů, ale i ptákům v Evropě.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Tlak na přírodu a hlad po zdrojích stále roste

Při aktualizaci červeného seznamu IUCN posuzoval stav 76 199 druhů zvířat. Z nich 22 413 vyhodnotil jako ohrožené. Zástupci svazu na Kongresu světových parků, který se koná jednou za 10 let, k současné situaci také podotkli, že je třeba zefektivnit správu chráněných oblastí, kde rovněž klesají populace ohrožených druhů.

“S každou úpravou červeného seznamu si uvědomujeme, že naše planeta dlouhodobě ztrácí svou neuvěřitelnou rozmanitost života, a to převážně kvůli našim destruktivním aktivitám, které mají uspokojit rostoucí hlad po zdrojích,” okomentovala situaci generální ředitelka IUCN Julia Martonová-Lefevrová.

Kongres dnes v Sydney končí. V jeho závěru má být přijat nový celosvětový program pro chráněné oblasti na dalších 10 let.

 

Foto: Wikimedia (licence: volné dílo)