Pomozte i vy zlepšit život slepicím z klecových velkochovů!

Je slepice něco míň než pes nebo kočka? A musí kvůli takovému postoji lidí protrpět život zavřená v neprostorné kleci a být využívaná jako stroj na vejce? Takové otázky pravděpodobně napadly i zakladatele projektu Slepice v nouzi, kteří chtějí upozornit na utrpení slepic ve velkochovech a nabádají lidi, aby ptákům vyřazeným z velkochovů pomohli prožít plnohodnotný život.

 

Dříve byly slepice na dvorku vesnického stavení naprostou samozřejmostí a nikdo je nebral jako obzvlášť inteligentního tvora, spíš jako užitkové zvíře. S tím, jak rostla spotřeba, se slepice přesunuly z dvorků a kurníků do velkochovů a byly zavřené do klecí. A protože vůči slepicím dodnes panují určité předsudky a jen málokdo je chápe jako něco víc než zvíře, které snáší vajíčka, mnoho lidí se nezamýšlí nad tím, jak slepice v takových podmínkách trpí.

 

Čtěte také:
Lidé v dopisu žádají polského ministra o větší klece pro slepice

Pro chovatele slepic v EU platí norma chovat slepice ve větších klecích než doposud. Polští chovatelé ale toto nařízení ignorují a…

 

Některé státy odmítají zrušit klece pro prasnice

Od 1. ledna 2013 by měl v EU platit zákaz používání klecí pro prasnice. Nařízení ale už nyní některé státy odmítají s tím, že…

 

Ve dvou letech na jatka

Slepice se v dobrých podmínkách může dožít až deseti let. Tzv. ‘vysokosnáškové hybridy’ jsou ale pro velkochovatele užitečné jen do dvou let. Pak jejich snášivost poklesne a stanou se v podstatě takovými ‘darmožrouty’. Co s nimi? Na jatka.

Takové slepice tak v životě, jehož kvalitu a délku určují bezcitní lidé, nepoznají nic jiného, než je neprostorná klec a pár ostatních slepic, s nimiž ji sdílejí. Nakonec ještě poměrně mladé krutým způsobem umírají.

 


 

Slepice v nouzi

S cílem upozornit na tento problém vznikl i projekt Slepice v nouzi. Jeho iniciátoři chtějí otevřít oči spotřebitelům, kteří v obchodech nakupují kartóny vajec a příliš nepřemýšlejí nad tím, jaký je příběh za právě zakoupeným zbožím.

Chtějí také dát slepicím z velkochovů šanci na lepší život. Aby ve dvou letech neumíraly na jatkách, propaguje projekt výkup a adopci vyřazených slepic, které mohou strávit řadu spokojených let na dvorku či zahradě kohokoliv z nás a být i nadále užitečné.

Podpořit projekt či slepice z velkochovů může kdokoliv. Podpořit činnost Slepice v nouzi lze např. nákupem vajec od chovatelů, kteří sami projekt podporují, nebo se stát jedním z dobrovolníků. Slepicím samotným pak pomůžete třeba tím, že je ‘adoptujete’ a budete používat domácí vajíčka, aniž byste v obchodě museli kupovat ta z velkochovů.

 

 

Foto: Maqi, Wikimedia (licence: některá práva vyhrazena)


1 comment for “Pomozte i vy zlepšit život slepicím z klecových velkochovů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *