Lvi byli vyškrtnuti z mězinárodní ochrany, dočkali se jí naopak žraloci a lední medvědi

V pátek 7. listopadu došlo na 11. konferenci Organizace spojených národů k dohodě o ochraně některých volně žijících druhů zvířat. Delegáti několika zemí se v ekvádorské metropoli Quitu dohodli na vyšší ochraně žraloků a ledních medvědů, ze seznamu ale vyškrtli lvi, a to i přesto, že jich v Africe dlouhodobě ubývá.

 

Na seznam tzv. bonnské úmluvy se kromě ledních medvědů a žraloků dostalo přes třicet druhů zvířat, přičemž lvi jsou jediným druhem, který byl ze seznamu vyjmut. Důvodem je neshoda mezi africkými státy. Faktem přitom je, že populace lvů v posledních 20 letech klesla až o 40 procent na zhruba 32 tisíc jedinců.

 

Čtěte také:
Kočka obětí diskriminace? Lidé prý mají předsudky vůči tmavým kočkám

Studentka Mikel Delgadová provedla studii, na základě které zjistila, že i kočky jsou obětmi diskriminace. Řada lidí si údajně vybírá kočku podle barvy srsti, protože věří, že barva má vliv na charakter zvířete.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Na seznam se dostali i kriticky ohrožené druhy

O historickém úspěchu naopak hovoří ochránci žraloků. Do Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (CMS) se dostalo více než dvacet zástupců podmořské fauny, včetně několika druhů žraloků, kteří jsou v současné době silně ohroženi nadměrným rybolovem – rybáři ročně uloví zhruba sto milionů žraloků a jim příbuzných paryb.

Naději na záchranu tak nyní mají i natolik ohrožené druhy, jako jsou manty, rejnoci a pilouni. Některé z nich bude do budoucna chránit absolutní zákaz lovu, jiné jeho přísné omezení.

Mandelík hajní

Ke zvýšení ochrany v rámci úmluvy došlo také v případě středomořského kytovce vorvaňovce zobatého či ptáka mandelíka hajního. Z evropských návrhů prošel i ten norský na zvýšení ochrany ledních medvědů, kteří v poslední době trpí zejména táním arktických ledovců a těžbou nerostného bohatství.

 

Foto: Michal Sloviak, Sikimedia (licence: 1. některá práva vyhrazena, 2. žádná práva nejsou vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *