Rys z Čech nám plení honitby, stěžují si rakouští myslivci

Myslivci z okolí Ulrichsbergu v Horních Rakousích si stěžují, že jim rys, který do Rakouska pravděpodobně přišel z Čech, plení honitby. Šelma ze Šumavy má podle nich na svědomí už pět kusů srnčí zvěře. Ochránci přírody jim ale oponují, že rysové do přírody patří a lov zvěře s jejich výskytem zkrátka souvisí.

 

Rakušan Reinold Mathä nedávno zkontaktoval myslivce s tím, že fotopast, kterou má umístěnou na svém pozemku, nedaleko jeho garáže zachytila rysa. “Nejdříve jsem nedaleko našel roztrhanou srnu. Rozhodl jsem se nechat ji na místě a příští noc u ní bezpečnostní kamera zachytila rysa,” uvedl majitel pozemku pro rakouský rozhlas.

Myslivci rysovi okamžitě přičetli na účet i další kusy srnčí zvěře. Jsou navíc přesvědčeni, že se jedná o zvíře, které do Rakouska přešlo z Čech. “Zda se jedná u Ulrichsbergu o rysa z našeho národního parku, bych nechtěl spekulovat. Obecně lze říci, že na Šumavě nyní žije česko-bavorsko-rakouská populace rysa a jen těžko lze tvrdit, že jde o rysa z Národního parku Šumava,” uvedl k záležitosti Luděk Bufka, zoolog Správy Národního parku Šumava.

 

Čtěte také:
Ochranu kriticky ohrožených rysů komplikují pytláci a zloději

Populace rysů ostrovidů na Šumavě je ochránci přírody a vědci velmi bedlivě střežena. Ochranu vzácných šelem ale komplikují pytláci a zloději, kteří kradou…

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Myslivci chtějí zvěř jen pro sebe, kritizuje veřejnost

Tento případ vzbudil velkou diskuzi nejen mezi ochránci zvířat, ale i u veřejnosti. Na internetu lidé obviňují rakouské myslivce z toho, že se snaží celou věc nafouknout a strašit veřejnost nebezpečnou šelmou, která plení lesy, a vydobýt si odstřel rysa. – Rysové jsou ale v Rakousku, stejně jako v České republice, zákonem chránění.

“Myslivci si chtějí srnčí střílet sami, zkrátka se jim nelíbí, že by je o pár kusů připravila šelma,” píše jeden z uživatelů v internetové diskuzi a dodává: “Rysové a další šelmy tu byly odedávna, dokud je lidé nevybili, a nevidím důvod, proč by tu zase nemohli být a lovit, jak je pro ně přirozené.”

Za pravdu podobným názorům dávají i odborníci. Podle nich rysové v přírodě fungují jako zdravotní policie – loví slabé a nemocné kusy a přispívají k lepší kondici celé srnčí populace. “Pokud se rys dostane do oblasti, kde se dříve neobjevoval, může se však opticky zdát, že zde způsobuje větší škody, ale srnčí si na jeho přítomnost brzy zvykne a její chování se tomu přizpůsobí,” říká Luděk Bufka.

Rysové patří k nejohroženějším šelmám evropské přírody a o jejich návrat usiluje řada ochranářských projektů. Jejich úsilí ale kazí pytláci, kteří rysy nemilosrdně střílejí. I přesto se ale počty rysů např. na Šumavě podle Správy NP Šumava v posledních letech stabilizovaly.

 

Foto: Wikimedia Commons (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *