Fany: Tak nám přivezli Astronauta

Pravidelní čtenáři jistě vědí, že nemám na mysli kosmonauta, ale automatické dojicí zařízení. Hospodářova volba nakonec padla na stroj nizozemského výrobce Lely, model Astronaut, údajně nejlepší robot na trhu. Tak uvidíme, jestli bude dojit tak poctivě, jako hospodářka.

 

Astronaut zatím odpočívá venku, zakrytý několika vrstvami igelitu, asi důsledek rozhovoru farmářky s hospodářem:

Farmářka: “To se nebojíte nechat ten stroj jen tak venku?”

Hospodář: “Je to z nerezu, musí to něco vydržet!”

Farmářka: “Kolik to vlastně stálo?”

Hospodář sdělí cenu.

Farmářka: “Tyjo, víte, co byste si za to mohl všechno koupit?”

Hospodář: “No to by bylo bavoráků…” (maje samozřejmě na mysli BMW)

 

Aktuálně se betonuje vchod do chléva a místnost, kde bude robot stát. Instalace má ještě čas. Navíc je třeba počkat, až se zvedne počet dojnic, k čemuž má dojít během listopadu a prosince díky očekávanému velkému přírůstku telat od jalovic. Na jednoho robota připadá obvykle tak 50-60 dojných krav. Je to pracant, dojí non-stop. Konečně nebudou krávy bučet, že je “tlačí mlíko”.

Ostatnímu zvířectvu se daří dobře. Nový houser (náhrada za sebevražedníka) si stádo okamžitě adoptoval a husy se spokojeně peleší na dvoře. Slepice už začíná vyvádět na procházky v září vylíhnutá kuřata a kachny příjemně narostly do pečínkové velikosti.

Farmářka si zoufá, protože s posunem času nastává opět období “nočních” vyjížděk temným lesem se smrkovými větvemi číhajícími v záloze, aby farmářce patřičně vytřely zrak, takže pokud doposud nic moc neviděla, po takovém útoku nevidí už vůbec nic.

Krejzina dostane na vycházky reflexní vestu, aby si ji pomýlený myslivec nespletl s kancem. Dnes se to chystám vyzkoušet, tak doufám, že pes i obleček přežijí ve zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *