Odborníci varují: Úbytek běžných druhů ptáků je hrozivý

Špaček obecný

S alarmující zprávou přišli ornitologové ve včerejším vydání časopisu Ecology Letters. Jejich nejnovější studie prokázala prudký pokles některých dříve zcela běžných druhů ptáků. Naopak povzbuzující jsou výsledky ochrany vzácných ptáků, které dokládají, že cílené ochranářské programy jsou pro řadu z nich velmi přínosné.

 

Studie se zaměřuje na 144 druhů ptáků z 25 zemí Evropy. Vědecká práce Univerzity v Exeteru, Královské společnosti na ochranu ptáků a programu Evropského monitoringu běžných druhů ptáků, koordinovaného Českou společností ornitologickou, dokumentuje v Evropě úbytek 421 milionů jedinců běžných ptačích druhů za posledních 30 let. Přibližně 90 % těchto ztrát představuje jen 36 nejběžnějších široce rozšířených druhů, jako je vrabec domácí, skřivan polní, koroptev polní nebo špaček obecný.

“Úbytek těch nejběžnějších ptáků je alarmující, neboť toto je skupina druhů, z níž má člověk největší prospěch. Je stále zřejmější, že soužití člověka s přírodou a volně žijícími tvory je základním předpokladem kvality lidského života a výrazný úbytek běžných ptačích druhů může mít pro člověka zničující následky,” podotýká jeden z autorů studie Richard Inger z Univerzity v Exeteru.

 

Čtěte také:
Představujeme břehuli říční, ptáka roku 2013

Břehule byly vybrány proto, že jejich populace se stále zmenšuje a záleží jedině na člověku, zda se tento trend podaří zastavit.

 

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Ptáci jsou (nejen pro člověka) nepostradatelní

Skřivan polní

Podle odborníků je tím, co by nás mělo na výsledcích studie znepokojovat, skutečnost, že přicházíme o tvory, kteří v zemědělství pomáhají v boji proti škůdcům, přispívají k rozšiřování semen rostlin a v případě druhů živících se mršinami i o přírodní ‘hygienickou službu’.

Ptáci jsou ale v neposlední řadě i tvory, kteří člověku zprostředkovávají kontakt s přírodou. Bez jejich zpěvu si nelze představit dokonce ani život ve městě.

 

Důsledná ochrana přírody pomůže i ptákům

Moták pochop

Dobrou zprávou naopak je, že vzácnější druhy, jako jsou někteří dravci (např. káně lesní, moták pochop), krkavci či dytíci, na celém kontinentu přibývají. V těchto případech jde zejména o výsledek zákonné ochrany před pronásledováním nebo přímých ochranářských opatření.

K ptákům, kterým se naopak dobře vede i bez ochranářských programů, patří nejběžnější druhy jako sýkorky koňadry a modřinky, červenky či kosi. Těch v Evropě stále přibývá.

 

Čtěte také:
Ze zápisníku zvířecího záchranáře: I ptáci mají své dny

Je to tak trochu zvláštní, ale jak to tak sleduji, tak i ptáci a volně žijící zvířata mají své dny. Bylo to v pondělí ráno…

 

Ptákům pomůže jen ochrana přírody jako celku

Úbytek určitých druhů ptáků úzce souvisí s likvidací jejich prostředí nebo s nevyhovujícím hospodařením v zemědělské krajině. Ochrana biotopů, které poskytují těmto ptákům útočiště, je tak tím jediným, co může odvrátit další pokles jejich početnosti.

Ornitologové zároveň díky studii získali důležitý poznatek – větší ochranářské úsilí by se nemělo soustředit pouze na vzácné druhy ptáků, ale i na ty běžné. Takové programy se mohou např. zabývat ochranou zeleně ve městech nebo skutečně funkčními agroenvironmentálními programy. Zejména agroenvironmentální programy, pokud se poučí z minulých chyb, by mohly přinést pozitivní změnu pro všechny druhy ptáků.

 

Foto: Wikimedia Commons (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *