Ze zápisníku zvířecího záchranáře: I ptáci mají své dny

Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů má pořád napilno. Když je náhodou pár dnů klid, je to až podezřelé. Z takového podezřelého ‘klidného režimu’ zvířecího záchranáře ale nedávno vytrhlo několik případů, které jen dokazují, jak jsme my lidé (potažmo i technologie, které používáme) pro zvířata nebezpeční.

 

Je to tak trochu zvláštní, ale jak to tak sleduji, tak i ptáci a volně žijící zvířata mají své dny. Bylo to v pondělí ráno, kdy mi poprvé zazvonil telefon a nastartoval den, ve kterém jsem se nezastavil.

Začalo to strakapoudem na Valše. Pravděpodobně přehlédl velké francouzské okno rodinného domu u lesa a narazil do něj. Jelikož neměl ocasní brka a byl pokousán na křídlech, lze předpokládat, že otřeseného strakapouda obratně ulovila kočka a trochu si s ním pohrála. Než jsem ho však na místě vyzvedl, uhynul.

 

Čtěte také:
Stovky ptáků hynou na protihlukové stěně plzeňského Západního okruhu

Na protihlukové stěně nového mostu Západního okruhu, vedoucího přes Vejprnický potok a jeho údolí, už nyní hynou stovky ptáků, přestože stavba ještě nebyla zkolaudována.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Králíček obecný po nárazu do skla

Nejmenší u nás žijící druh ptáčka s výrazným žluto oranžovým proužkem na hlavě. Během posledního měsíce tito malí ptáčci protahují naším městem a z každého kouta s větší skleněnou plochou dostávám hlášení, že ho tam našli.

Táhne hlavně v přízemní vegetaci a dost často narazí do nějaké skleněné či zrcadlové plochy. Naštěstí díky tomu, že je velice drobný a lehký, si nárazem příliš ne-ublíží a je pouze na několik minut či hodin otřesen. Poslední takový případ (fotografie) se odehrál v Plzni Skvrňanech v pondělí. Králíček byl téhož dne vypuštěn na ZSŽ v Doubravce.

 

Špaček obecný v kamnech

“Dobrý den, již od včera nám něco šramotí v komínu od krbu. Jsem tady sama s dcerou a ani jedna z nás si netroufá otevřít spodní odtahová dvířka od komína a ptáka vypustit.”

Dorazil jsem na místo zhruba do 30 minut. V komínu rodinného domu na Čechurově opravdu šramotil podle zvuku větší pták. Přisadil jsem na spodní otvor komína u podlahy odchytovou síť a otevřel odvětrání. Chvilku se nic nedělo a pak za světlem z díry vykráčel krásně vybarvený dospělý špaček. Ten nebyl kupodivu ani nějak extra špinavý, a tak jsem ho následně vypustil přímo na zahradě u rodinného domu.

Občas se stane, že zejména dutinoví ptáci při hledání různých dutin a otvorů zalezou či propadnou do komína, odvětrání či ventilace. Pokud se na ně přijde, nechá se problém vyřešit, pokud však ne, tak se jim podobné příběhy bohužel stanou osudnými.

 

Čtěte také:
Čtyři mladí datlové přišli o domov. Měli by se o ně starat náhradní rodiče

Dva pánové, kteří tu pracovali na vechtru, zaslechli, jak nedaleko padá strom. Když přišli na místo, kde vítr shodil osiku, našli i vážně poraněné mládě datla. To ještě netušili, že jsou zde tři jeho sourozenci.

 

Labutí mládě po střetu s autem

Labutí mládě z rybníku Bílka u Kouta na Šumavě, kde jsem si mimo jiné při jeho odchytu a kroužkování 3. srpna přetrhl vazy v koleně, skončilo úplně stejně jako já na operačním sále. Bohužel na rozdíl ode mne, kdy já mám koleno již jakž takž funkční, tak labuť o autem rozdrcené a ošklivě zlomené křídlo přišla. V současné době je u nás na stanici, a následně bude vypuštěna k ostatním trvale handicapovaným labutím na řeku Berounku.

Foto: DES OP


1 comment for “Ze zápisníku zvířecího záchranáře: I ptáci mají své dny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *