Příklad pro ostatní: Ind vysadil 500hektarový les. A bude sázet dál

Padesátiletý Ind Jadav Payeng, přezdívaný Mulai, se už jako mladičký hoch rozhodl osázet vyprahlou písčinu u řeky Brahmaputra a proměnit ji tak v zelenou oázu. Svému záměru už zasvětil více než 30 let svého života a vysázel přes 500 hektarů lesa. Svou snahu ani dnes nevzdává, v sázení stromů chce pokračovat.

 

Připomíná to příběh poetického románu Jeana Giona Muž, který sázel stromy. Mulaie k tomuto rozhodnutí přivedla smutná událost, jíž byl svědkem jako šestnáctiletý chlapec. Během záplav řeka vyplavila na písčinu mnoho hadů, kteří následně horkem uhynuli.

“Nebyly tu žádné stromy, které by hady ochránily před sluncem. Posadil jsem se tam a plakal nad mrtvými těly zvířat,” vzpomíná Mulai. “Pověděl jsem o tom lesníkům a požádal je, aby tu vysadili stromy. Řekli mi, že na takovém místě nikdy nic nevyroste, a poradili mi, abych tam zkusil vysadit bambus. Bylo to velmi namáhavé, ale udělal jsem to. Nikdo mi nechtěl pomoct, nikoho to nezajímalo.”

 

Čtěte také:
Muž, který sázel stromy: Kouzelný příběh o lásce k přírodě a silné vůli

Poetický a okouzlující příběh o tom, jak jeden obyčejný člověk našel smysl svého života v sázení stromů.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

V lese našla útočiště vzácná zvířata

Mulai začal do písku sázet semínka bambusu a každé ráno a večer je chodil zalévat. Časem se písčina začala měnit v bambusový les. Mulai proto začal kromě bambusů vysazovat i další druhy stromů.

V průběhu let se bezcenná půda změnila v oázu, do které se začala stěhovat zvířata. Největší pozornost Mulaiův jedinečný les vzbudil, když se v něm usídlila tak vzácná zvířata, jako jsou tygři bengálští, nosorožci a sloni. Mulai vzpomíná, že mu obrovskou radost udělalo, když v lese po 12 letech spatřil supy a stěhovavé ptáky.

 

Les a zvířata v něm by bránil vlastním tělem

Mulaiův les se i přesto ocitl v nebezpečí. Místní vesničané chtěli les vykácet, když jim sloni poničili obydlí. Mulai jim ale pohrozil, že kdyby chtěli vykácet les, museli by nejprve zabít jeho.

Na jeho stranu se postavili i lesníci, kteří byli ohromeni tím, co Mulai za 30 let dokázal. Les je nyní i pod jejich ochranou a usilují o to, aby byl chráněn i zákonem.

Mulai přitom ve svém úsilí nepolevuje. Sázení stromů se stalo doslova náplní jeho života. Hodlá osázet i další písčiny a jde tak za příklad všem, kteří tvrdí, že jediný člověk sám nic nezmůže.

 

VIDEO: Lesní muž Indie

 

Foto: 1. Youtube, 2. Bijit Dutta – Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *