Pomozme liberecké ZOO a Arnice zachránit sněžné levharty!

Posledních dvě stě jedinců sněžných levhartů neboli irbisů žije v Kazachstánu v Národním parku Ile-Alatau nedaleko Almaty. Jejich další existence je teď ale ohrožena megalomanským projektem, který má nenávratně zničit jejich domov. Zoo Liberec a ekologické sdružení Arnika nyní v Kazachstánu dělají vše proto, aby vzácné kočkovité šelmy zachránily. Potřebují ale pomoc veřejnosti.

 

Nejcennější části národního parku, v němž irbisové žijí, chtějí developeři proměnit v obří turistickou oblast pro 10 tisíc návštěvníků. Divoké lesy, louky a skalnaté hory mají ustoupit sjezdovkám, lanovkám, bazénům, budovám a infrastruktuře pro tvrdý turismus.

Snahám developerů zničit kazašský ráj irbisů chce zabránit ekologické hnutí Arnika ve spolupráci se Zoo Liberec, která sněžné levharty chová už od roku 1987 a podporuje projekty na jejich záchranu. Obě české organizace již několik měsíců působí v Kazachstánu a snaží se zdejší politické činitele přesvědčit, aby dali přednost zachování přírody před megalomanským plánem developerů.

“Zánik přirozeného prostředí pro irbise v celém Kazachstánu závisí hlavně na tom, jestli místní úřady budou respektovat mezinárodní závazky svého státu, tedy pravidla Mezinárodní unie pro ochranu přírody IUCN nebo takzvanou Aarhuskou úmluvu. Podle ní musí úřady umožnit občanům podílet se na zásadních rozhodnutích. V prosazování práv místních obyvatel a tím k ochraně jedné z nejohroženějších šelem na světě mohou významně přispět i lidé v Česku,” vysvětluje Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

 

Čtěte také:
Fosilie kočkovité šelmy přináší nové teorie o evoluci velkých koček

Američtí a čínští paleontologové objevili na tibetských pláních fosilii velké kočkovité šelmy, která žila před 4,1 až 5,95 miliony let.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Jak můžete pomoci

Každý, kdo chce kriticky ohroženým irbisům pomoci, může podepsat mezinárodní petici adresovanou vládním činitelům Kazachstánu. Petici v českém znění najdete na této stránce.

V neposlední řadě je důležitá i finanční pomoc. Přispět můžete jak jednorázově, tak např. i pravidelným odváděním menších částek. Formulář pro zaplacení příspěvku najdete zde.

 

Foto: Manfred Werner, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *