Sloni rozeznají lidské jazyky, mohou se tak chránit před lovci

slon_africky1Vědci zjistili, že afričtí sloni dokáží rozlišit příslušníky kmene Masajů a Kambů jen podle řeči. Díky tomu se mohou vyhnout setkání s masajskými muži, kteří jsou pro ně hrozbou.

 

S tímto poznatkem před časem přišli dva britští biologové, kteří provedli jednoduchý pokus. Nechali několik příslušníků z kmenů Masajů a Kambů zavolat konkrétní větu, nahráli si je a zjišťovali, jak na záznam bude reagovat stádo slonů.

 

Čtěte také:
Dva Češi v Kongu pomáhají v boji proti pašerákům slonoviny (VIDEO v článku)

Hanka i Arthur doufají, že psí pomocníci výrazně napomohou v boji s nelegálním obchodem se slonovinou…

 

malujici_slonVIDEO: Věděli jste, že sloni umějí malovat?

Naprosto věrohodný autoportrét nebo kytice, kterou by nesvedl leckterý člověk…

 

Sloni reagovali jen na masajské muže

Nejprve větu ‘Podívej, támhle se blíží skupina slonů’ pustili 47člennému stádu v podání masajského muže. Právě Masajové slony zabíjejí, protože jsou přesvědčeni, že je sloni připravují o vodu a místo pro dobytek. Jakmile stádo uslyšelo nahrávku masajských mužů, více se semklo, sloni vztyčili hlavy, nastražili uši, nasávali okolní pachy a rozhlíželi se.

Při dalším pokusu vědci stejnému stádu pustili nahrávku volání masajských žen a dětí. Na tu už sloni nereagovali. Klidnými je nechalo i volání stejné věty v jazyce Kambů. Ti se slony žijí v míru a zvířata se jich tak nemají proč bát.

Vědci si už dříve všimli, že sloni dokáží Masaje a Kamby rozlišit podle rozdílného oblečení a pachu, zjištění, že rozeznají i jejich řeč, ale bylo pro biology překvapivé.

 

Foto: pixabay.com (licence: CC0 Public Domain)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *