Lidé ztrácejí zájem o kožešiny. Zaniknou kožešinové farmy?

Poptávka po výrobcích z kožešiny oproti minulým letům prudce poklesla. Kožešinovým farmám se přestává dařit. Ochránci zvířat propad zájmu přičítají tomu, že si stále více lidí uvědomuje utrpení zvířat, která jsou kvůli kožešině chována – a to především díky kampaním, které šíří osvětu v zemích s vysokou poptávkou po kožešinách, k jakým patří např. Čína.

 

Propad zájmu o kožešiny byl patrný zejm. na zářijové aukci kožešin ve Finsku a Dánsku. Ve srovnání s rokem 2013 průměrná cena kožešiny z norka klesla na aukci společnosti Saga Furs o 55 % a letošní prodejní ceny společnosti Kopenhagen Fur v Dánsku spadly o 40 %.

Důvodem takto strmého poklesu cen je snižující se poptávka po kožešinách na trhu, a to především v Číně. Tam jsou luxusní produkty z kožešiny symbolem společenského statusu, proti čemuž ochranářské organizace dlouhodobě bojují kampaněmi, které mají ukázat, že chov kožešinových zvířat je spojen s velkým utrpením. Na to slyší hlavně mladí Číňané.

“Číňané jsou stále vzdělanější a povědomí o právech zvířat a jejich špatné životní pohodě v kožešinovém průmyslu je stále rozšířenější. Mezi mladými Číňany není nošení kožešin považováno za moderní,” říká Pei F. Su, výkonná ředitelka čínské organizace na ochranu zvířat ACTAsia for Animals.

 

Čtěte také:
Inzerce koček: Pozor na tyrany a obchodníky s kožešinami!

Ochránci zvířat varují: Množí se případy, kdy na inzeráty s nabídkami koček reagují lidé, kteří kočky shánějí jako cíl při výcviku psů nebo jako zdroj kožešin

 

Slovinsko zakáže chov a lov kožešinových zvířat

Ke státům Evropy, které na svém území nedovolují chov takzvaných kožešinových zvířat, se přidalo už i Slovinsko. Zatímco česká vláda zákaz zavrhla…

 

Lidé nechtějí, aby zvířata pro jejich parádu trpěla

Podmínky chovu tzv. kožešinových zvířat jsou velmi kruté. Zvířata (norci, lišky ad.) jsou často chována v malých drátěných klecích, v nichž nemají možnost volného pohybu a žijí v neustálém stresu. I metody jejich usmrcení jsou na řadě farem zastaralé a kruté.

Na osvětu společnosti se v tomto směru zaměřuje mezinárodní organizace Fur Free Alliance (FFA, Aliance za módu bez kožešin), která je v ČR zastoupena Svobodou zvířat. Kampaně aliance se zaměřují jak na mladé lidi, tak i na samotný módní průmysl, který se snaží přimět, aby upustil od pravé kožešiny – tak vznikly projekty Fur Free Retailer (v ČR znám pod názvem Obchod bez kožešin) a Cruelty Free Fashion Show (módní přehlídky bez krutosti).

 

Čtěte také:
Taťána Kuchařová a Kateřina Sokolová propagují kožešiny. Ochránci zvířat protestují

Sdružení Svoboda zvířat ve středu 25. června 2012 zaslalo otevřený dopis Miss World Taťáně Kuchařové a Miss ČR 2007 Kateřině Sokolové, v němž vyjádřili znepokojení nad tím, že modelky propagují pravé kožešiny…

 

Kate Middleton pravou kožešinu nenosí

Manželka prince Williama, Kate Middleton, nedávno musela čelit kritice, že nosí oblečení s prvky kožešin…

 

 

Evropané jsou proti kožešinovým farmám

Především díky těmto kampaním většina obyvatel evropských zemí (např. 78 % Švédů, 73 % Chorvatů nebo 85 % Italů) vnímá chov norků za účelem výroby luxusních produktů za nepřijatelný. Zákazy chovu tzv. kožešinových zvířat jsou aktuálně diskutovány v řadě evropských států.

“Ani v České republice nevypadá situace pro kožešinový průmysl v posledních letech příliš růžově – kožešinových farem je rok od roku méně a povědomí spotřebitelů o problematičnosti tohoto odvětví je také značné,” uvádí Lucie Moravcová, předsedkyně organizace Svobody zvířat. “Podle reprezentativního průzkumu CVVM z loňského roku by 68 % Čechů souhlasilo se zákazem chovu těchto zvířat u nás.”

Dnes v ČR funguje 11 kožešinových farem. Ty se ale podle předpovědí ochranářských organizací stejně jako další farmy ve světě brzy budou potýkat s existenčními problémy. S tím, jak roste povědomí lidí o krutosti chovu kožešinových zvířat, bude klesat zájem o kožešiny. Dá se ale zároveň čekat, že velké módní společnosti, které kožešiny používají, budou o to víc produkty z nich propagovat.

 

Foto: Wikimedia Commons


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *