“Už žádní mrtví ptáci kvůli protihlukovým stěnám!” říkají ornitologové

Česká společnost ornitologická (ČSO) i další ochranářské organizace už léta upozorňují na problém, jímž jsou pro ptáky prosklené plochy. Například po nárazu do protihlukových stěn u silnic ročně zahynou miliony ptáků. Zdá se, že hlasy odborníků byly konečně vyslyšeny – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá adekvátní opatření.

 

Ornitologové dlouho upozorňují na fakt, že siluety dravců na průhledných plochách ptactvo před nárazem do skla neochrání a je zapotřebí zvolit účinnější značení.

Vstříc jim teď vycházejí kompetentní úřady, které si uvědomují závažnost situace – jak Ministerstvo životního prostředí, tak i odbory životního prostředí krajských úřadů včetně Magistrátu hlavního města Prahy.

 

Čtěte také:
Stovky ptáků hynou na protihlukové stěně plzeňského Západního okruhu

Na protihlukové stěně nového mostu Západního okruhu, vedoucího přes Vejprnický potok a jeho údolí, už nyní hynou stovky ptáků, přestože stavba ještě nebyla zkolaudována…

 

Na Maltě opět střílejí po tažných ptácích, včetně chráněných druhů

Nepochopitelná zábava, která každoročně připraví o život stovky migrujících ptáků. Na Maltě lovci porušují zákony a střílejí i velmi ohrožené ptáky.

 

První vlaštovkou je protihluková stěna v Praze

Na protihlukové stěně na Strakonické ulici v Praze byly v posledních letech zaznamenány desítky případů úhynů ptáků. Nyní byla polepena svislými pruhy a ornitologové věří, že k dalším zbytečným úhynům ptáků už docházet nebude.

“Po konzultaci s Českou společností ornitologickou jsme v září letošního roku zabezpečili protihlukovou stěnu v pražských Lahovicích polepem vertikálně orientovanými pruhy speciální folie. Podobná opatření připravujeme také pro další stěny,” uvedl Tomáš Benda z ŘSD.

S vytipováním dalších skleněných ploch, které by měly být opatřeny pro ptáky viditelnými pruhy, ŘSD pomůže právě ČSO a ornitologové z dalších organizací. Jak ale Tomáš Benda z ŘSD dodává, pomoci může i veřejnost.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Ochraně ptáků pomůže i operační font MŽP

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že realizaci opatření k ochraně ptáků a dalších živočichů bude možné podpořit i v rámci připravovaného Operačního programu životní prostředí pro léta 2014 až 2020. Návrh operačního programu byl nyní zaslán ke schválení Evropské komisi a čerpat z něj prostředky bude možné od roku 2015.

 

Foto: ČSO (všechna práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *