Fany: Farmaření je vražedná dřina

V září měla farmářka napilno víc než obvykle. Hospodářka Bohunka se totiž rozhodla nechat si operativně vylepšit zrak. Což znamenalo přísný zákaz prašného prostředí a manuální práce po dobu minimálně tří týdnů. Farmářka, která letos ještě nevyčerpala ani den dovolené, se tedy rozhodla obětovat něco z této alokace a práci v kanceláři vyměnit za manuální práci.

 

V praxi to vypadalo tak, že jsem do práce do kanceláře chodila na 4-5 hodin denně a každý den jezdila na statek, obstarat koně, psa a telata (kterých naštěstí je teď hodně málo), občas nějakou tu drůbež. Musím upřímně přiznat, že být farmářem je fakt fuška. A to nemluvím o hospodáři Petrovi, který měl na krku celý zbytek. Byť první dva týdny se do výpomoci zapojila i nejmladší dcera hospodářky Bohunky, která jako jediná ještě nemá rodinu a může tedy svůj čas obětovat.Po dvou týdnech mne pekelně bolelo levé rameno, hnůj jsem nemohla skoro ani cítit, natož vidět, ježdění na koních se stávalo z radosti povinností a Krejziny občasné lovecké pudy mi abnormálně cuchaly nervy.  Proto jsem se rozhodla obětovat víkend, sehnat k lopatě získat a vyjet si do Itálie na trochu “Dolce Vita”.

 

Cestování podél Lago di Garda mne postavilo zpět na nohy, resp. vrátilo mi funkční rameno a chuť do další práce se zvířaty. A objevila jsem jednu důležitou věc: i farmář nadšenec musí občas vypnout a změnit prostředí. O to víc obdivuju hospodářovic, že to celý život zvládají. Bohunka si možná jednou dvakrát do roka vyjede na víkend k synovi na Moravu, hospodář jednou za rok vyrazí na ryby do Polska či objíždět farmy v Německu. Víc nic. Každý den v 5:45 budíček a ke kravám. Myslím, že málokdo si umí představit, jak dlouhá cesta vede k mléku, jogurtům či sýrům.

 

Čtěte také:
Fany: Jak se koníci koupou

Problematika koňského koupání je pro farmářku velmi důležitá, zejména v tomto počasí. Nemyslete si, že jde o takovou proceduru, jakou si představujeme my lidé…

 

Husí puberta

Jsou zvědavé, nenechavé a mutujou. Většinu dne stráví péčí o svůj zevnějšek – koupou se a pak si dlouhé hodiny rovnají peří…

 

Boj s bacilem

Po návratu se vše vrátilo do starých kolejí. Hospodář se navíc obohatil o nějaký bacil, který úspěšně předal svému okolí. Hospodářka i farmářka společně chrchlají, zatímco hospodář nabuzený antibiotiky se směje, že on je imunní.

Aby toho nebylo málo, farmářce se podařil bravurní kousek: zabít housera. Bohužel ne cíleně na pekáč. Včera zavážela krmení a houser jí – naprosto nepochopitelně – vlezl pod jedoucí auto. Že má houser zlomenou nohu, zjistila, až když vystoupila. Vůbec neví, jak se to stalo, došla tedy k jedinému možnému závěru: houser úmyslně spáchal sebevraždu! Bohužel se jednalo o chovného pomořanského housera, takže se farmářka při nahrazování škody pěkně prohne.

Pro útěchu několik vzpomínek na sladký život v Itálii před pár týdny… jak mně se stýská po sluníčku s 27°C…

Lago di Garda

… a úzkých temných uličkách…

Lazise

… a nejlepší zmrzlině na světě…

Gelateria

.. a svěžímu větru v horách…

Paso del Cerreto

… a tady se farmářka učí chodit po vodě…

… ale naprosto nejlepší bylo, že farmářka mohla usednout za volant historického traktoru Ford. Řídit ho nebyla žádná sranda, ale nakonec jsem objela několik hezkých koleček.

Ford

 

Foto: archív autorky (všechna práva vyhrazena)

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *