Oslavte Den zvířat procházkou do přírody v rámci festivalu ptactva

O víkendu 4. a 5. října proběhne již tradiční Evropský festival ptactva, v jehož rámci se lidé v desítkách evropských měst vydávají pozorovat s ornitology ptactvo. Také na řadě míst České republiky proběhnou zajímavé akce pro velké i malé milovníky přírody. Vydejte se také za poznáním ptačí říše!

 

Evropský festival ptactva se každoročně koná v první říjnový víkend. V rámci procházek do přírody, výkladu ornitologů a zajímavých her se mohou návštěvníci seznámit se zajímavostmi z ptačího světa, dozvědět se více o úchvatném fenoménu ptačí migrace, která je v těchto dnech v plném proudu, o nástrahách, jež civilizace ptákům chystá, i o možnostech ochrany ptactva.

V rámci festivalu navíc v neděli 5. října proběhne slavnostní otevření první ptačí pozorovatelny u nás, a to v Tovačově. Tovačovské rybníky a štěrkovny jsou obývány spoustou druhů ptáků a jsou tak pro ornitology cennou lokalitou.

Na kterých dalších místech České republiky letos vycházky proběhnou, se dozvíte na stránkách České společnosti ornitologické.

 

Čtěte také:
Evropský festival ptactva přinesl mnoho zajímavostí

K nejsilnějším zážitkům mnoha odborníků i laiků byla pozorování vzácných druhů ptáků, například supa hnědého, vlhy modrolící a racka tenkozobého

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Poznání i cenná data pro ornitology

Evropský festival ptactva ale nemá jen osvětovou funkci. Během vycházek zaznamenávají ornitologové data o počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, o nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích atd. Získaná data pak vyhodnotí a posílají evropskému koordinátorovi festivalu, kterým je každý rok jiná země – tento rok je jím Lucembursko.

Kromě České republiky proběhne festival ptactva v dalších 37 evropských a středoasijských zemích. Jde o úspěšnou kampaní mezinárodního ornitologického sdružení BirdLife International, jehož členem je i Česká společnost ornitologická.

O tom, že se jedná o oblíbenou akci, svědčí i vysoká účast veřejnosti. Např. loni se festivalu zúčastnilo 65 000 lidí v 34 zemích.

 

Foto: TZ – DES OP


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *