V Afghánistánu se zbavují toulavých psů – tráví je strychninem

Rozhazování otrávených návnad nebo vpravení lžičky jedu do tlamy odchyceného psa – to jsou metody, jimiž se v afghánské metropoli Kábulu zbavují psů. Dlouhá léta neřešený problém s toulavými psy přerostl místním přes hlavu a dnes s odvoláním na bezpečnost obyvatel přikročily úřady k radikálnímu řešení.

 

Psi jsou odchytáváni pomocí tyčí, drátěných ok a sítí. Odchycené zvíře je přitisknuto k zemi nebo ke zdi, svázáno a jeden ze zřízenců mu do tlamy vpraví lžičku strychninu. Pes pak v agónii umírá asi hodinu. Podobným způsobem jen loni v Kábulu takto skoncovali s 18 000 psy.

Místní obyvatelé jsou rádi. Psů se bojí, protože na ně často útočí a přenášejí různé choroby, hlavně pak vzteklinu. Odchytu psů tak se zájmem přihlížejí celé skupiny lidí. Brutální zabíjení psů téměř nikoho nepobuřuje. Pes je tu vnímán jako špinavé zvíře, které slouží maximálně k hlídání objektů nebo psím zápasům.

 

Čtěte také:
Příběh vojáka a psa z Afghánistánu dojímá celý svět

Shaun Duling (27) loni nastoupil roční vojenskou službu v Afghánistánu. Tady našel opuštěného psa Bolta. Získal v něm nejvěrnějšího přítele, který by pro něj snad položil i život. Je to už několik týdnů, co se museli rozloučit. Jejich příběh ale už brzy bude mít šťastný konec.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Staňte se naším 500. fanouškem! 😉

 

Kastrace a očkování by bylo účinnější

Líčení otráveného masa, odchyt a usmrcování psů má v Kábulu na starost třicet mužů, které zaměstnává radnice. Ti první část své práce, trávení psů, většinou dělají ve večerních hodinách, po skončení modliteb, a brzy nad ránem opět vyrážejí do ulic, aby posbírali mrtvá těla psů a naházeli je na náklaďák, který je odveze na skládku za městem.

Odborníkům se podobné praktiky nezamlouvají. Britka Louise Hastieová, která v Kábulu vede psí útulek, říká: “Souhlasíme s tím, že je tady příliš mnoho psů. Jejich vybíjení však nebrání tomu, aby během několika týdnů usmrcené psy nenahradili jiní, kteří jsou náchylnější ke vzteklině, protože pocházejí z hor. Jediným řešením je chyt, kastrace a očkování toulavých psů.” Ochránci zvířat se proto snaží jednat s úřady, aby zavedly účinnější a ne tak drastická opatření.

 

Foto: Andrey, flickr.com (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *