Promovaní inženýři aneb Husy na poli vědy (VIDEO v článku)

Husy jsou vysloveně vědecky založená zvířata. K ničemu nejsou lhostejné, nic před jejich zvědavými zobáky neobstojí. Všechno jimi musejí „ohmatat“, proštípat, vyzkoušet materiál, zvuk, pevnost, stabilitu…

 

Odmalička tak stále cloumají pletivem u plotu, ťukají do své dřevěné úkrytové boudy, ohlodávají lavičku (tedy už ohlodaly) a tak dále. Při všem tom snažení mezi sebou neustále vedou tichou diskuzi plnou vědecko-husích termínů, jimž já hloupá husopaska nerozumím, to je jazyk srozumitelný jen zasvěceným.

 

Čtěte také:
Husí puberta

Ano, i husy mutují – z ‚dětského‘ pípání se jejich hlasy mění na charakteristické hrdelní gaga a mnohdy to působí velmi komicky.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Jak vzniklo rčení ‘civět jako husa do flašky’?

Onehdy jsem jim například nosila čistou vodu do jejich „lázní“, jak nadneseně říkám těm pár škopkům a lavórům, do kterých už se dnes sice sotva vejdou, ale přesto je rády užívají ke hrátkám a očistě. Vodu dolévám z desetilitrové plastové konve a kbelíku stejného objemu.

Vylila jsem obsah konve, odložila ji a dolévala další nádobu vodou z kbelíku. Husy samozřejmě zelená plastová konev zaujala. Nejprve se k ní pomalu blížily s nataženými krky a živě polemizovaly o její účelnosti.

 


Když vše prodiskutovaly po teoretické stránce, dodaly si odvahy k praktické části výzkumu. Začaly konev oťukávat a ozobávat. Jedna ze zúčastněných pak strčila hlavu do otvoru, jímž se napouští voda, a hlasitým „gaj gaj gaj“ zkoušela akustiku uvnitř konve.

Druhá se pokoušela strčit zobák do hubičky, jíž se vylévá voda, a když zjistila, že tudy se dovnitř nedostane, s hlavou na stranu začala prohlížet ten nevelký otvor – v tu chvíli jsem pochopila, kde se vzalo přirovnání „civět jako husa do flašky“.

Výsledkem tohoto bádání bylo, že lehká prázdná konev na nestabilním podloží trávníku náporu husích vědátorů neustála a odporoučela se k zemi. To vzbudilo vlnu údivu a další hlasitou diskuzi. Naše husinky si v tu chvíli patrně potvrdily některý z Newtonových zákonů. Dost možná ale přišly na zákon vlastní.

 

Na tomto krátkém videu je alespoň malý doklad toho, jaké jsou husy průzkumnice. Zde je středem jejich pozornosti okap svedený do jejich necek.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *