Levhartů v Indii přibývá, přeorientovali se ale na jinou potravu – psy a kočky

V indickém kraji Maháráštra dochází díky cílené ochraně k růstu populace levhartů. Těchto kočkovitých šelem zde ubývalo kvůli ničení jejich životního prostředí i kvůli konfliktům s člověkem. Společnost pro ochranu přírody (Wildlife Conservation Society, WCS) nyní uvádí, že stavy levhartů skvrnitých se opět začínají zvyšovat, další konflikt s lidmi by ale mohla zapříčinit jejich nová potravní specializace na domácí mazlíčky.

 

Levharti se z rezervací pomalu rozšiřují i do zemědělské krajiny, kde si vybírají snadno dostupnou potravu. Tou jsou domácí zvířata.

Jak v 87 % případů ukázaly výsledky testů trusu levhartů, nejvíce velkým kočkovitým šelmám padne za oběť koček a psů. Naopak nejméně uloví hospodářských zvířat, přesto, že těch žije v blízkosti člověka nejvíc. Vědci to vysvětlují tím, že zatímco hospodářská zvířata jsou na noc zavírána, kočky a hlídací a toulaví psi zůstávají venku.

 

Čtěte také:
Ashera: malá velká divoška za půl milionu

Jak je na první pohled patrné, tohle není jen tak ledajaká kočka domácí. Je to malá divoška. No, malá. Vlastně velká. Dosahuje hmotnosti přes 14 kilogramů.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Lidem se nebude líbit, že jim levharti loví mazlíčky

Kočky tvoří asi 15% podíl potravy levhartů žijících v zemědělské krajině, psi až 39 %. Tradiční potrava levhartů, složená z hlodavců, ptáků, opic a dalších živočichů, je zastoupena ze 17 %. Zbytek činí hospodářská zvířata (kozy, ovce, krávy a prasata).

“Jedním z hlavních zjištění naší studie je, že ekonomický dopad predace leopardů na chovná zvířata je menší, než se očekávalo. To snižuje potenciální riziko vzniku konfliktů mezi lidmi a leopardy,” podotkl zoolog Vidya Athreya. Zároveň ale připustil, že další konflikt může vyvstat z toho, že levharti loví domácí mazlíčky.

Ochranářské projekty dosud pracovaly především s místními obyvateli, které se snažily přesvědčit o významu ochrany velkých šelem. Za posledních 20 až 30 let se proto situace změnila. Je teď otázkou, jestli lidé nebudou negativně reagovat na nově nastalou situaci a nedostanou se s levharty opět do křížku.

 

Foto: Colin Hines, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *