22. září je Mezinárodním dnem nosorožců

Patří k nejohroženějším druhům této planety. A to jen kvůli rohovině. Například tradiční čínská medicína rohům nosorožců přisuzuje léčivé účinky, přesto, že žádné takové nemají – jejich složení je podobné našim vlasům a nehtům. Přesto se nosorožci kvůli vysoké poptávce po rozích dostávají na pokraj vyhubení.

 

Mezinárodní den nosorožců byl vyhlášen Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund) v roce 2011. Jeho úkolem je ukázat na bezprostřední nebezpečí vyhubení, které nosorožcům hrozí, a na nutnost účinného boje s pytláky.

Tři z pěti druhů nosorožců jsou dnes vedeny jako kriticky ohrožené. Za jediný týden přitom pytláci zabijí kolem dvaceti nosorožců. Na černém trhu jsou totiž rohy nosorožců doslova vyvažovány zlatem.

 

Čtěte také:
Válka s pytláky v JAR. Nosorožce zabíjejí po desítkách

Za ‚válku‘ označuje vláda JAR zběsilé řádění pytláků, kteří jen za letošní rok zabili 200 nosorožců. Velká bezpečnostní operace, do které jsou zapojeni i vojáci, pytlákům ve vraždění kriticky ohrožených…

 

Odebírejte náš newsletter!

Zaregistrujte svůj e-mail k odběru vlaštovčího newsletteru a získejte výhody pravidelných čtenářů Vlaštovky!

 

Královédvorská zoo spálila 53 kilogramů nosorožčí rohoviny

V rámci Mezinárodního dne nosorožců se zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem včera připojila k dalším světovým zoo, které vyjádřily svůj boj proti pytlačení slonů a nosorožců pálením nosorožčí rohoviny. V královédvorské zoo spálili zhruba 53 kilogramů rohů.

Černý obchod s kly a rohovinou zakazuje mezinárodní úmluva CITES. Česká republika je přitom hlavní tranzitní zemí, přes niž se kly, nosorožčí rohovina nebo části těl dalších zvířat převážejí. Jen v roce 2013 policisté a celníci objevili rohovinu za víc než 100 milionů korun.

 

 

Foto: Wikimedia (volná licence)