1600 velryb loni zahynulo rukou velrybářů

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) ve slovinském Portoroži oznámila, kolik velryb bylo uloveno v minulém roce. Oficiální číslo ukazuje na téměř 1600 zabitých kytovců – jedná se přitom jen o oficiální čísla, přiznaná konkrétními státy.

 

Nejvíce kytovců zemřelo kvůli komerčnímu lovu. Přes tisíc velryb dohromady ulovily velrybářské velmoci – Norsko (594 kusů) a Japonsko (417 kusů).
Zatímco Norsko ignoruje mezinárodní moratorium na lov velryb z roku 1986, Japonsko se hájí lovem kvůli vědeckým účelům. Je přitom všeobecně známo, že maso kytovců končí na talířích Japonců.

 

Čtěte také:
Z masa ohrožených velryb se v Japonsku vyrábějí pamlsky pro psy

Japonští ochránci zvířat ze skupiny IKAN upozorňují, že z masa ohroženého druhu velryb, plejtváků myšoků, se vyrábějí luxusní pamlsky pro psy.

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Japonci chtějí lovit víc velryb

Kromě Norů a Japonců komerční lov velryb provozují také např. islandští velrybáři, kteří neuznávají mezinárodní moratorium, jihokorejští nebo kanadští, kteří nejsou členy IWC.

Grónsko, spravované Dánskem, Rusko nebo USA přiznaly desítky ulovených velryb především na základě povolených kvót pro místní obyvatelstvo (např. Eskymáky, pro něž moře představuje základní zdroj obživy).

Údaje IWC udávají pouze přiznaný počet ulovených velryb, takže se spekuluje o tom, že počet ulovených kusů může být vyšší. A jaká bude situace příští rok, o tom se dá zatím také jen spekulovat. Japonsko už totiž žádalo o mimořádné povolení pro lov v oblasti Antarktidy, kde je lov zakázaný mezinárodním soudem OSN. Hlasitě přitom dávalo najevo, že se v lovu velryb nehodlají nechat omezovat.

 

Foto: tpsdave, pixabay.com (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *