Kteří stěhovaví ptáci nás opouštějí v září?

Na cestu se vydávají i husy velké.

Nedá se nic dělat, podzim se nezadržitelně blíží a s ním odlétá i většina tažných ptáků. První nás opustili už v srpnu (rorýsi, slavíci zpěvní, mladí čápi, kukačky ad.), hlavní odletová sezóna ale probíhá až teď. Někteří stěhovaví ptáci mají před sebou tisíce kilometrů dlouhou cestu do Afriky, jiní se budou zdržovat ve Středomoří a časně zjara se k nám opět vrátí.

 

 

Konipas bílý

Konipásci zimu přečkávají na jihu Evropy. V těchto dnech ještě nabírají síly k odletu, koncem září a v průběhu října ale budou postupně odlétat. Jejich veselé ‘čilik čilik’, jímž doprovázejí svůj vlnkovitý let, se ozve zase koncem března či začátkem dubna.

 

Zvonohlík zahradní

Jejich švitořivý zpěv nás v zahradách provází od dubna, v září a průběhu října se ale vydávají, stejně jako konipasi bílí, do jižní Evropy.

 

 

 

Navštivte také:
Mount Moreland: Největší zimoviště vlaštovek

Nadchází čas, kdy naši krajinu opustí vlaštovka obecná. Kam vlaštovky odlétají?

 

Připojte se k našim fanouškům na Facebooku!

Mějte přehled o aktuálních článcích, prohlížejte krásné fotografie, vtipná videa a zajímavosti z organizací na ochranu zvířat!

 

Volavka popelavá

Až při svých procházkách na obloze zahlédnete křičící hejno či jednotlivé ptáky, Které si kvůli zdánlivé podobě méně zkušení pletou s čápy, popřejte jim šťastnou cestou. Volavky popelavé se vydávají na svou strastiplnou cestu do západní Afriky.

 

 

Dudek chocholatý

Tohoto velmi vzácného a krásného ptáčka má možnost uvidět jen málokdo. Naši krajinu obývá jen několik desítek hnízdících párů. Ty od konce srpna a v průběhu září opět migrují na svá zimoviště do Afriky.

 

 

 

Vlaštovka obecná a jiřička obecná

Odlet vlaštovek a jiřiček se nejčastěji spojuje se svátkem svatého Václava. Někdy odlétají dřív, jindy zůstávají o něco déle. Některé rodiny vlaštovek a jiřiček se zdrží i poměrně dlouho do října, aby mladí, kteří se vylíhli později, měli na tisíce kilometrů dlouhou cestu do jižní Afriky dost sil.

 

Foto: MichaelMaggs (Wikimedia), Andreas Trepte (Wikimedia), Karelj (Wikimedia), Stevebidmead (pixabay.com), Prabhatgupta (Wikimedia), Ómar Runólfsson (Wikimedia), Ken Billington (Wikimedia) – některá práva vyhrazena

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *