Tradiční dožínky chystají v Toucově dvoře

Středisko ekologické výchovy Toucův dvůr v Praze pořádá v sobotu 13. září tradiční dožínkové slavnosti. Návštěvníky čeká oslava sklizně úrody plná folklóru – kromě jarmarku a bohatého kulturního programu se mohou těšit i na zábavné tvůrčí dílny, do kterých se budou moci aktivně zapojit.

 

Dožínky, tedy oslava sklizně úrody, patřila mezi nejvýznamnější lidové svátky. Lidé se radovali, že živobytí na příští zimu je zajištěno, namáhavá práce je za nimi a děkovali přírodě, že je obdařila svým bohatstvím. V průběhu času dožínky z lidových tradic téměř vymizely. Středisko ekologické výchovy v Toulcově dvoře se je ale úspěšně snaží oživit.

Kdo se přijde do Toulcova dvora podívat tuto sobotu, ten si bude moci vyzkoušet například mlácení cepy, mletí zrna, zadělávání těsta a pečení placek na ohni. Kdo je dostatečně tvůrčí, jistě se rád zapojí do výroby papírového draka či dekorativních předmětů z přírodních materiálů.

 

Čtěte také:
Unikátní želví safari vzniká na Orlickoústecku

U Vysokého Mýta na Orlickoústecku vzniká nový projekt na záchranu ohrožených druhů plazů. Pan Luděk Hojný, který…

 

Tip na výlet: První papouščí zoo v ČR najdete v Bošovicích

Nevšedním zážitkem bude pro všechny milovníky zvířat, především pak papoušků, návštěva Papouščí zoologické zahrady v jihomoravských Bošovicích. Pokud tedy nevíte, kam o víkendu či o svátcích vyrazit, nechte se inspirovat naší pozvánkou!

 

Vrcholem slavnosti budou koně a vyšňořený žebřiňák

I doprovodný kulturní program bude plně v duchu lidových tradic. Na dožínkách vystoupí řada dětských folklórních souborů a děti i dospělí se mohou těšit na tradiční loutkové divadlo.

Program vyvrcholí v 15 hodin, kdy do dvora vjede žebřiňák bohatě zdobený pentlemi a květinami, tažený koňmi a doprovázený chasou.

Koně ale zdaleka nebudou jediná zvířata, která návštěvníci uvidí. Zájemci budou mít možnost prohlédnout si zvířata farmy. Zajímavá jistě bude i prohlídka historických prostor Toulcova dvora, zejm. renesanční špýchar a gotický sklep.

 

Foto: toulcuvdvur.cz (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *