Zeleň má pozitivní vliv na průběh těhotenství a zdraví novorozenců

Američtí vědci mezi lety 1999 a 2002 sledovali průběh 64 tisíc porodů v kanadském Vancouveru. Část žen pocházela z oblastí s menším a druhá s větším podílem zeleně. Výsledky studie jednoznačně prokázaly, že matky, které žily v zelenějších místech, své děti ve větší míře v pořádku donosily a novorozenci byli zdravější a silnější.

 

Výsledky studie, publikované v časopise Environmental Health Perspectives, ukázaly, že u žen, žijících v zelenějších oblastech, byl výskyt předčasného porodu o 20 procent a mírně předčasného porodu o 13 procent nižší.

Novorozenci těchto maminek navíc byly silnější, jejich hmotnost byla průměrně o 45 gramů vyšší. Podle výzkumníků je to logické – donošené děti se nepotýkají se zdravotními komplikacemi tolik jako nedonošené, a tak lépe prospívají.

 

Čtěte také:
Jak zvýšit produktivitu práce? Pomohou rostliny na pracovišti

Máte v kanceláři rostliny? Pak pravděpodobně patříte k těm spokojenějším pracovníkům a jste produktivnější. Podle výsledků šetření, provedeného týmem psychologů z Queenslandské univerzity…

 

Městská zeleň může pomoci i při prevenci nemocí

Vědci se zaměřili také na to, jestli by výsledky jejich studie obstály, kdyby zohledňovaly např. i příjem rodiny, znečištění prostředí (smog, hluk atd.) či možnost vycházek do přírody.

Odborníky velmi překvapilo, když se ukázalo, že i po zahrnutí těchto faktorů hraje zeleň při průběhu těhotenství hlavní roli. Vysvětlují si to především pozitivními psychologickými a sociálními vlivy zeleně.

Nyní se chtějí zaměřit na to, jaké množství zeleně požadovaný účinek má. Je totiž jasné, že jeden strom před domem nestačí. Pokud se vědcům podaří nalézt odpověď na tuto otázku, mohlo by to přispět k prosazení většího podílu zeleně ve městech a v souvislosti s tím i zvýšení prevence jiných onemocnění.

 

Foto: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *