Stovky ptáků hynou na protihlukové stěně plzeňského Západního okruhu

Jedna z mnoha obětí protihlukové stěny – budníček.

Plzeň – Na protihlukové stěně nového mostu Západního okruhu, vedoucího přes Vejprnický potok a jeho údolí, už nyní hynou stovky ptáků, přestože stavba ještě nebyla zkolaudována. Ptáci narážejí do prosklených ploch, které jsou sice opatřeny samolepkami siluet dravců, ty ale, jak už se delší dobu ukazuje, ptáky před nárazy do skla neochrání.

 

Ptáci velké prosklené plochy nevidí, a tak si myslí, že protihlukové bariéry mohou proletět. Čeká je ale smrtící náraz do skla. Už dlouho se přitom ukazuje, že nálepky se siluetami dravců nejsou účinné a doporučuje se aplikovat spíše ochranné pruhy. Stavební firmy ale tento fakt stále ignorují.

Siluety dravců ptactvo neodradí. Aplikovat by se měly ochranné pruhy.

O problému s protihlukovou stěnou nad údolím Vejprnického potoka informoval Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni. Na fakt, že bariéra není pro ptactvo dobře označena, upozorňuje už delší dobu.

“Most přes Vejprnické údolí je opět zcela nelogicky a nefunkčně vybaven průhlednou protihlukovou stěnou opatřenou nefunkčními siluetami dravců. Za tu dobu, co tomu tak je, jsme na lokalitě našli již desítky uhynulých drobných i středně velkých ptáků,” komentuje situaci Karel Makoň

 

 

Jednání s úřady se táhnou roky

Mezi mrtvolkami ptáků jsou zejména tažné druhy, protahující údolní nivou Vejprnického potoka, a druhy obývající vegetaci podél železniční dráhy. Záchranáři nacházejí tělíčka křepelek, budníčků, rákosníků a dalších pěvců a vodních ptáků.

Tento problém přitom ochranáři řeší jen nedlouho poté, co se jim po letech bezvýsledného jednání s ŘSD podařilo prosadit lepší zabezpečení protihlukové stěny v Černicích a na Nové Hospodě.

Šmouha na skle protihlukové stěny po nárazu ptáka.

“Nový most je pro ptáky další zcela zbytečnou a smrtelnou překážkou. Ztráty jsou opravdu vysoké. O tom svědčí nejenom nález mrtvých ptáků přímo na chodníku a vozovce mostu, ale i četné otisky a šmouhy od obsahu volátek či lebek ptáků, kteří narazili do skla z vnější strany. Uhynulé ptáky se naučili velice rychle ‘odklízet’ lišky, kuny a jiné šelmy, takže při opakovaných kontrolách jsme tedy našli nejenom mrtvolky, ale i torza uhynulých ptáků,” dodává Karel Makoň.

 

Foto: DES OP (všechna práva vyhrazena)


2 comments for “Stovky ptáků hynou na protihlukové stěně plzeňského Západního okruhu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *