Včely hynou kvůli pesticidům. Zemědělci jsou sami proti sobě, říkají včelaři

Zemědělci se letos radují z vysokého výnosu řepky olejky. Jejich radost už ale nesdílejí včelaři, kteří kvůli chemickým postřikům, jimiž zemědělci řepku ošetřují, přicházejí o včely. Otravy včel, které opylují řepku, nejsou ničím výjimečným.

 

Řepka olejka patří k rostlinám, které jsou chemickými postřiky ošetřované nejčastěji. Jak ale upozorňují veterináři i včelaři, tím, že zemědělci používají postřiky, jsou sami proti sobě – hubí hmyz, který jejich lány opyluje a zajišťuje jim tak produkci.

Pesticidy a fungicidy ale nezabíjejí pouze včely. Chemikálie jsou smrtící i pro další druhy hmyzu, které stříkané rostliny opylují – včelky samotářky, čmeláky, motýly nebo pestřenky.

 

 

Prokázat příčinu je složité

Pro používání pesticidů a fungicidů nebezpečných pro včely platí přísné předpisy. Přesto ale krajské veterinární správy z podnětu včelařů ročně řeší desítky případů úhynu včel právě v souvislosti s podezřením na otravu těmito látkami.

Prokázat příčinu úhynu včel kvůli jedům je ale složité. Ne vždy uhyne včela přímo v důsledku otravy. Chemie nejprve oslabí její organizmus, což vede k rozvoji virových a dalších onemocnění, která jsou další častou příčinou úhynu. Za viníka je pak obecně označena choroba, nikoliv pravý viník – postřik.

 

Foto: Louise Docker, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


2 comments for “Včely hynou kvůli pesticidům. Zemědělci jsou sami proti sobě, říkají včelaři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *