Bobr evropský už byl u nás dvakrát vyhuben. Teď se na břehy českých a moravských řek opět vrací a podle odhadů odborníků by do 10 let mohl opět obývat celou republiku. Panuje však spousta mýtů a polopravd o jeho životě, které vyvolávají konflikty mezi člověkem a tímto činorodým živočichem. Napravovat tyto problémy bude v povodí Moravy 12členný tým ochranářů, nazvaný ‘bobří rychlá rota’.
K bobrům má mnoho lidí neprávem negativní vztah. Ten pramení hlavně z jejich stavitelských dovednosti. K radikálnímu řešení bobří otázky např. přistoupili v Březolupech na Uherskohradišťsku, kde na jaře dostali povolení bobry odchytávat a utrácet. Důvodem měla být bezpečnost zdejších obyvatel, protože bobři tu přehradili odtokový kanál a provrtali hráz sloužící k oddělení odtokových vod.
Proti bobrům brojí i farmáři, silničáři a rybáři na Jihlavsku. Ochránci přírody však upozorňují na fakt, že konflikty s bobrem si člověk způsobuje sám tím, že ničí jeho přirozené prostředí a osidluje zátopové oblasti.
Čtěte také:
S bobry se lidé musejí naučit žít
Povodí Moravy se inspirovalo v Bavorsku a ustavilo tým dvanácti odborníků, kteří mají za úkol řešit konflikty mezi lidmi a na březích Moravy žijícími bobry. Takzvaná ‘bobří rychlá rota’ má pravomoci i k udělování výjimek pro provedení citlivého zásahu do vodních staveb bobrů.
Odborníci se také budou snažit odstranit mýty, které bobry doprovázejí – např. že se přemnožují. Bobr evropský je silně teritoriální zvíře a přemnožit se nemůže.
Ochranáři doufají, že se jim podaří zlepšit obraz bobrů v lidské společnosti a pomoci tomuto druhu zvířat zase osídlit břehy našich řek. Pro druh, který už byl u nás kvůli masu a kožichu dvakrát vyhuben, by to znamenalo téměř renesanci.