‘Bobří rychlá rota’ bude řešit konflikty mezi bobrem a člověkem

Bobr evropský už byl u nás dvakrát vyhuben. Teď se na břehy českých a moravských řek opět vrací a podle odhadů odborníků by do 10 let mohl opět obývat celou republiku. Panuje však spousta mýtů a polopravd o jeho životě, které vyvolávají konflikty mezi člověkem a tímto činorodým živočichem. Napravovat tyto problémy bude v povodí Moravy 12členný tým ochranářů, nazvaný ‘bobří rychlá rota’.

 

K bobrům má mnoho lidí neprávem negativní vztah. Ten pramení hlavně z jejich stavitelských dovednosti. K radikálnímu řešení bobří otázky např. přistoupili v Březolupech na Uherskohradišťsku, kde na jaře dostali povolení bobry odchytávat a utrácet. Důvodem měla být bezpečnost zdejších obyvatel, protože bobři tu přehradili odtokový kanál a provrtali hráz sloužící k oddělení odtokových vod.

Proti bobrům brojí i farmáři, silničáři a rybáři na Jihlavsku. Ochránci přírody však upozorňují na fakt, že konflikty s bobrem si člověk způsobuje sám tím, že ničí jeho přirozené prostředí a osidluje zátopové oblasti.

 

 

S bobry se lidé musejí naučit žít

Povodí Moravy se inspirovalo v Bavorsku a ustavilo tým dvanácti odborníků, kteří mají za úkol řešit konflikty mezi lidmi a na březích Moravy žijícími bobry. Takzvaná ‘bobří rychlá rota’ má pravomoci i k udělování výjimek pro provedení citlivého zásahu do vodních staveb bobrů.

Odborníci se také budou snažit odstranit mýty, které bobry doprovázejí – např. že se přemnožují. Bobr evropský je silně teritoriální zvíře a přemnožit se nemůže.

Ochranáři doufají, že se jim podaří zlepšit obraz bobrů v lidské společnosti a pomoci tomuto druhu zvířat zase osídlit břehy našich řek. Pro druh, který už byl u nás kvůli masu a kožichu dvakrát vyhuben, by to znamenalo téměř renesanci.

 

Foto: Per Harald Olsen, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *