Jihoamerické želvy spolu mluví, zjistili vědci z nahrávek

Členové ochranářské organizace Wildlife Conservation Society díky unikátním zvukovým záznamům zjistili, že jihoamerické želvy tereky velké spolu mluví. Ke komunikaci využívají širokou škálu pisklavých zvuků, jimiž se domlouvají například před kladením vajec nebo přivolávají své potomky.

 

Vědci z Wildlife Conservation Society a dalších organizací svá pozorování terek prováděli od roku 2009 ve vodách jihoamerické Amazonky, které jsou jediným domovem těchto 80 centimetrů velkých želv. Pomocí mikrofonů a hydrofonů získali 220 hodin nahrávek s 270 jednotlivými zvuky, které tereky vydávají.

Pomocí spektrografické analýzy pak vědci zvuky roztřídili do šesti typů. Zjistili tak například, že v době, kdy samice se vydávají ze zaplavených částí pralesa do řeky a vyhledávají pláže k nakladení vajec, domlouvají se mezi sebou zvuky o nízké frekvenci, které pravděpodobně mají usnadnit komunikaci na velké vzdálenosti.

 

 

Tereky jsou pečlivé matky, o mláďata pečují dva měsíce

Zvuky o vyšších frekvencích a různorodějšího charakteru pak vydávají samice v období, kdy se chystají ke kladení vajec. Vědci se domnívají, že se tak domlouvají na výběru vhodného místa pro snůšku a koordinaci celého procesu. Vysvětlovalo by to, proč želvy vycházejí na pláž najednou ve velké organizované skupině.

Specifické jsou pak i zvuky právě vylíhnutých mláďat, jež se snaží dostat ze snůšky. I zvuky vydávané matkami, které je přivolávají, jsou v tomto okamžiku charakteristické. Na základě analýzy zvukových záznamů navíc vědci usuzují, že mláďata pak s matkami zůstávají přibližně po dobu dvou měsíců.

Všechna tato zjištění jsou pro vědce významným doplněním mozaiky o životě terek velkých, kterou skládají už řadu let. Chování těchto želv bylo poměrně dobře prozkoumané už z uplynulých let, záhadu koordinace skupiny želv při cestě za kladením vajec se ale podařilo díky nahrávkám odhalit až nyní.

 

Foto: Whaldener Endo (National Institute of Amazonian Research), Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *