Koní u nás přibývá, roste i zájem o jezdectví

V České republice roste počet chovaných koní. Za posledních čtrnáct let se jejich počet ztrojnásobil. Nejvíce koní mají chovatelé kolem větších krajských měst, kde zároveň roste i poptávka po výuce jízdy na koni.

 

Zatímco v roce 2000 se u nás chovalo jen kolem 24 tisíc koní, letos v červnu jich bylo 81 tisíc. Za nárůstem přitom stojí dovoz koní ze zahraničí, nikoliv počet u nás narozených hříbat – těch naopak ubývá.

Rozložení počtu chovaných koní v republice ale není rovnoměrné. Mezi silné regiony v tomto směru patří například Praha, Středočeský kraj a okolí dalších velkých měst, kde jsou ekonomicky silnější chovatelé.

 

 

Zvyšuje se i počet úrazů po pádu z koně

Zatímco dříve byl kůň spíše pomocníkem pro práci, v současné době je stále častěji využíván k rekreačním účelům. Roste totiž i zájem lidí o jízdu na koni.

Spolu s tím ale přibývá i jezdeckých úrazů. Lékaři v poslední době registrují více pacientů, kteří se přicházejí léčit po pádu z koně. Lékaři i trenéři proto doporučují, aby lidé při jízdě na koni používali ochranné pomůcky a nepřeceňovali své možnosti – naučit se dobře jezdit na koni totiž není otázka hodin strávených v sedle, ale měsíců až let.

 

Foto: Arsdelicata, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


1 comment for “Koní u nás přibývá, roste i zájem o jezdectví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *