Koní u nás přibývá, roste i zájem o jezdectví

V České republice roste počet chovaných koní. Za posledních čtrnáct let se jejich počet ztrojnásobil. Nejvíce koní mají chovatelé kolem větších krajských měst, kde zároveň roste i poptávka po výuce jízdy na koni.

 

Zatímco v roce 2000 se u nás chovalo jen kolem 24 tisíc koní, letos v červnu jich bylo 81 tisíc. Za nárůstem přitom stojí dovoz koní ze zahraničí, nikoliv počet u nás narozených hříbat – těch naopak ubývá.

Rozložení počtu chovaných koní v republice ale není rovnoměrné. Mezi silné regiony v tomto směru patří například Praha, Středočeský kraj a okolí dalších velkých měst, kde jsou ekonomicky silnější chovatelé.

 

 

Zvyšuje se i počet úrazů po pádu z koně

Zatímco dříve byl kůň spíše pomocníkem pro práci, v současné době je stále častěji využíván k rekreačním účelům. Roste totiž i zájem lidí o jízdu na koni.

Spolu s tím ale přibývá i jezdeckých úrazů. Lékaři v poslední době registrují více pacientů, kteří se přicházejí léčit po pádu z koně. Lékaři i trenéři proto doporučují, aby lidé při jízdě na koni používali ochranné pomůcky a nepřeceňovali své možnosti – naučit se dobře jezdit na koni totiž není otázka hodin strávených v sedle, ale měsíců až let.

 

Foto: Arsdelicata, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


1 komentář k “Koní u nás přibývá, roste i zájem o jezdectví

  1. Fany
    25.8.2014 at 12.17

    Ze zkušeností mohu říct, že během let se zájem a pojetí jezdectví hodně změnilo. Stále více si dnes lidé pořizují vlastní koně a návštěvnost jízdáren, kde si člověk mohl koně pronajmout, klesá. Lidé se zlepšili v tom, že nemají zájem o občasné svezení, ale věnují se jezdeckému sportu více a zodpovědněji, Na druhou stranu znám dost lidí, kteří koně sice mají, ale nemají na ně čas či si prostě raději seženou někoho, kdo jim na nich bude jezdit. Je to taky otázka financí. Kůň je velmi drahá záležitost, kterou si každý nemůže dovolit. Pak se celkem vyrovnává počet lidí, majících koně, ale nemajících na ně čas, a počet lidí bez peněz, kteří na svého koně nemají, takže mají čas na jiné. Nicméně jezdectví jako sport je u nás stále v plenkách. Většina lidí z řad rekreačních jezdců jsou amatéři různého stupně. Což také vysvětluje ty úrazy. Naučit se dobře jezdit na koni je skutečně záležitost několika let intenzivní praxe (nikoliv měsíců, haha). Správný jezdec se pak učí celý život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *