Škeble na ‘Boleváku’ demonstrovaly proti vynášení z vody a týrání

V Plzni pod Bílou Horou na Velkém Boleveckém rybníku, ve vodě u písečné pláže, demonstrovaly ve středu 13. srpna škeble. Svůj protest proti týrání a vynášení z vody sem přišlo podpořit přes pět tisíc účastnic tohoto sladkovodního druhu. Krom škeblí rybničních zde protestovali i škeble říční, několik velevrubů a další naši i zahraniční hosté.

 

Hlavním tématem protestu byla čím dál častější nenávist proti škeblím, jejich vynášení z vody, týrání a hubení. Poklidná protestní akce byla řádně ohlášena na SVSMP a zakončena protestním pochodem, který s ohledem na pohybové možnosti těchto živočichů trval několik hodin.

Transparenty vyčnívající nad vodní hladinu hovořily zcela jasně: „Nevynášejte nás z vody na souš, neodnášejte nás z lokality, nešlapte po nás!“ Menší skupina radikálnějších škeblí, zejména z nedaleké nuda pláže, pak protestovala i proti čůrání do vody a požadovala určité omezení (věkové) plavání v Boleváku bez plavek.

 

 

Mezi hosty byly i ústřice z Francie

Jak nám řekla hlavní organizátorka protestu Škeblunda Naprasklá, je chování některých lidských návštěvníků čím dál neohleduplnější a agresivnější. „Lidé nás často nešetrně vyzdvihují ze dna, vynášejí na souš, drží v malých kelímcích s teplou vodou nebo nás z lokality odnášejí domů, kde hyneme. Lidská mláďata si pak dokonce s námi pohazují, nebo nás cíleně nechávají na slunci mimo vodu, přičemž výjimkou není ani úmyslné drcení lastur. Pokud to takhle půjde dál, budeme se muset začít bránit a požádat o policejní ochranu.“

U řečnického pultu, ze kterého koukal nad vodní hladinu jen megafon, se vystřídalo mnoho přítomných hostů z celé Bolevecké kaskády. Podpořit naše škeble přijelo i několik zahraničních hostů například z Chorvatska, Německa či Francie.

Velice zajímavý byl příspěvek ústřice z Francie a mušle z bývalé Jugoslávie, které se v rámci přežití spojily se žahavými medúzami a vodními ježky. Na závěr pak vystoupilo několik veteránů z letos vypuštěného Třemošenského rybníka, kteří přežili jeho nešetrné a dlouhodobé vypuštění.

Všichni řečníci se však na závěr shodli na tom, že je třeba neustále pracovat hlavně s veřejností a malými dětmi, a to tak, aby k podobným incidentům do budoucna už pokud možno nedocházelo.

„Chovejte se, prosím, v přírodě a k přírodě ohleduplněji, vysvětlujte svým dětem co je a co není vhodné, a to nejen s ohledem na škeble a vodní ptáky, ale i jiné návštěvníky lokality!“ vzkázali účastníci protestu.

Akce byla ukončena v podvečer, kdy se většina účastníků vydala na dlouhou cestu zpět do svých rodných vod.

 

Autor: Karel Makoň
Foto: Bohumil Mášek, DES OP

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *