Na Pardubicku ochránci přírody vytvořili poušť

Mezi opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč vznikla pod elektrickým vedením v délce tří kilometrů poušť. Uměle ji tu vytvořili ochránci přírody, aby pomohli druhům rostlin a živočichů, kteří díky oteplování klimatu nacházejí domov už i ve střední Evropě.

 

Na Východočeské Sahaře, jak ochránci uměle vytvořenému pásu pouště říkají, se daří pískomilným rostlinám a živočichům. Po dvou letech údržby pouště se tak dostavují první úspěchy.

Objevuje se tu například okáč ovsový, kterého jinde ve východních Čechách nespatříte, saranče modrokřídlá nebo křižák pruhovaný, jehož původním domovem je Itálie a do střední Evropy se vlivem oteplování klimatu rozšířil v posledních 15 letech.

 

 

Poušť by potřebovala projet tankem

Poušť vznikla pod elektrickým vedením proto, že vlivem údržby tohoto prostoru (kácení náletových dřevin apod.) zde vznikly nejvhodnější podmínky. Ochránci přírody o poušť budou pečovat i nadále tak, aby rostliny a živočichové, kteří se na ni navázali, měli co nejlepší podmínky.

Jak pro Český rozhlas uvedl ekolog David Číp, nejlepší by bylo, kdyby poušť občas mohli projet tankem (což ale vzhledem k elektrickému vedení nad územím nejde) nebo zakládat lokální požáry.

 

Foto: Siga, Wikimedia (některá práva vyhrazena)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *