Dvoumetroví tučňáci obývali Antarktidu před 37 miliony let

Od zobáku po prsty na nohou měřili přes dva metry a vážili kolem 115 kilogramů. Kosti tučňáků, kteří žili před přibližně 37 miliony let, našli argentinští vědci na Antarktidě. Dosud největší objevený druh pravěkých tučňáků dostal jméno Palaeeudyptes klekowskii.

 

Tisíce kostí pravěkých tučňáků vědci objevili v oblasti Seymourova ostrova, jehož klima bylo v době, kdy tento druh ptáků žil, podobné podnebí jižní Argentiny.

Kosti z křídel a spodních částí končetin zvaných tarsometatarsus jsou neobvykle velké. Ty z končetin měří kolem 9 centimetrů, což v porovnání s kostmi v současnosti největších tučňáků císařských vypovídá o neobvyklých tělesných proporcích pravěkých tučňáků.

 

 

Mohli se potápět do větších hloubek

Od špičky zobáku po prsty na nohou mohli měřit 201 centimetrů, v běžné pozici se skloněným zobákem měřili na výšku kolem 160 centimetrů. Tučňáci císařští, kteří měří 136 centimetrů a váží kolem 40 kilogramů, jsou oproti nim drobečci.

Vědci předpokládají, že takto velké tělesné rozměry pravěkým tučňákům umožňovali potápět se pro potravu do větších hloubek a strávit pod vodou až 40 minut.

 

Foto: cs.wikipedia.org


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *