Fany: Jak se škube kachna

Hospodářka Bohunka má letos velkou “úrodu” kachen. Od jara to ve chlévě pípá, radost na žluťásky pohledět. Hned jak povyrostou, vylíhnou se další. Kachna sedí na vejcích asi tak měsíc, než se vylíhnou kachňátka. Cca po třech měsících nastane kýžená doba, kdy může toto potomstvo přijít pracujícím na stůl.

 

Přes občasné snahy škodiče Krejzy, která kachny moc ráda prohání, se zatím daří přežít bez ztráty na životech. Což znamená, že z jednoho vrhu zbyla kachýnka i na farmářku. Dříve, než se kachna strčí do trouby, je ale třeba pořádně ji oškubat a vykuchat. A protože psí škubání, byť Krejzina oblíbená zábava, má přece jen jinou podobu, učila se farmářka tomuto umění od mistryně hospodářky.

Základem všeho je nechat kachnu dorůst do správného věku (hodně mladé se špatně škubou), ale zejména správně nastavit teplotu vody. Nesmí výt vařící ani moc vychladlá. Zabitá kachna (porážky jsem se bohužel neúčastnila, to měl na svých bedrech hospodář) se ponoří do vody a nechá pár minut odležet. Pírka jdou pak krásně lehce vytrhávat. Nejvíc práce je s dočištěním a odstraněním jemných peříček. K dokonalosti lze použít pinzetu, my jsme kachnu pouze pořádně očistily rukama.

 

 

Další kapitolou je kuchání. Farmářka si krásně zopakovala anatomii ze školy. Srdce, žaludek, játra… a kde jsou ledviny? “Ale prosím Tě,” smála se hospodářka, “kachna přece ledviny nemá!” No jistě, vždyť má pouze jednu vylučovací trubici! Neodděluje se zde moč od stolice, ledviny tudíž nejsou potřeba. Kachna má velmi krátké tenké střevo – pouze čtyřnásobek délky těla – vstřebávání živin je proto omezené a výkaly často slouží jako krmení pro ryby, zejména při sdruženém kapro-kachním hospodářství. Nejtěžším úkolem při kuchání je správně odříznout žluč od Jater. Žluč je nechutně hořká a dobrá kachní játra by se mohla vyhodit. Hospodářka Bohunka je profík, přesně ví, jak má říznout. Držet nůž v ruce farmářka, dopadne to jako známá scéna z pitevny z filmů o básnících…No a je to. Kachnu jsme uložily do chládku, hospodářka šla dojit a farmářka nadšeně zvěstovala mamince, že si pochutnáme.

 

Foto: Wikimedia (některá práva vyhrazena)


1 komentář k “Fany: Jak se škube kachna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *