Vědci zjistili, jak špačci v hejnu dosahují souhry (VIDEO v článku)

Kdo už měl možnost vidět obrovské hejno špačků, jak se vlní a přelévá nad krajinou, jistě potvrdí, že je to úchvatný zážitek. Vědci se dlouho zabývali otázkou, jak se jednotliví členové v hejnu orientují, dosahují souhry a dokáží se vyhnout kolizím. Britští vědci z University of Warwick konečně našli odpověď.

 

Dosud se domnívali, že hejno špačků funguje na jednoduchém principu – každý jedinec si hlídá ptáky ve svém nejbližším okolí. Zjistili však, že systém v hejnu je mnohem složitější.

 

 

 

Hypotézu potvrdila i počítačová simulace

Špaček se pravděpodobně orientuje podle intenzity světla a stínu a průhledu mezi ptáky ve svém okolí. „Každý jednotlivec v hejnu před sebou vidí jednak volné průhledy mezi ostatními ptáky a pak jejich siluety. Tento vzorec světla a stínů se stále mění a přeskládává,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Daniel Pearce.

Zmíněný vzor světla a stínů se dynamicky mění podle toho, jak se ptáci v hejnu přeskupují a mění směr. Tím se mění i množství světla, které skrz hejno prochází. Jednotliví ptáci tak stále hledají nejlepší pozici.

Vědci si svou tezi ověřili na počítačovém modelu. V něm nasimulovali ptačí hejno, v němž každý člen hledá nejlepší místo. Simulace ukázala, že nová hypotéza je správná a ptačí hejno podle ní skutečně funguje jako soudržný celek (viz video).

 

 

 

Foto: Walter Baxter, Wikimedia


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *