Prodej ohrožených zvířat na čínských tržištích je veřejným tajemstvím

Luskouni, velemloci, dikobrazy, želvy, hadi a mnoho dalších živočichů, mnohdy zástupci kriticky ohrožených druhů, jsou stále k dostání na čínských tržnicích a speciality z nich v restauracích. Ačkoliv čínská vláda letos zpřísnila tresty pro prodejce i konzumenty, nelegální obchod s těmito živočichy stále kvete.

 

Obyvatelé jižní Číny jsou vyhlášeni tím, že si rádi pochutnají na čemkoli. Speciality z exotických zvířat jsou zde velmi žádané a poptávka po nich roste úměrně tomu, jak roste životní úroveň zdejších obyvatel. Ti navíc věří v blahodárné účinky masa těchto zvířat na své zdraví, a tak si bohatě dopřávají specialit z tygrů, želv, hadů a dalších živočichů.

Například maso luskounů, kteří jsou chráněni na základě mezinárodní dohody o obchodu s volně žijícími živočichy CITES, již podepsal i Peking , vyhledávají především novopečené matky, protože věří, že jim zajistí dostatek mateřského mléka.

 

 

Úřady se snaží nelegální obchod potírat

Snad právě proto v provincii Kuang-tung strážci zákona přehlížejí fakt, že na tržištích prodejci veřejně nabízejí chráněná zvířata ke konzumaci – živá i poražená. Na svém ‘zboží’ přitom vydělávají nemalé peníze – například půl kila masa vzácných luskounů se zde prodává v přepočtu za 1600 korun.

Přesto se nedá říct, že by čínské úřady problém přehlížely. V celé Číně od roku 1989 funguje zákon, který obchod s konkrétními druhy zvířat zakazuje. Letos v dunu jej vláda dokonce zpřísnila – nyní hrozí vysoké tresty jak prodejcům, tak konzumentům masa z těchto zvířat.

Státní média navíc poměrně často informují o odkrývání organizovaných skupin, obchodujících se zvířaty a jejich masem. V květnu údajně policie v provincii Kuang-tung zabavila čtyři tuny mraženého masa z luskounů.

 

Foto: Joel Abroad, Flickr (licence: některá práva vyhrazena)

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *