Dva Češi v Kongu pomáhají v boji proti pašerákům slonoviny (VIDEO v článku)

Přírodovědec Arthur Sniegon a kynoložka Hana Böhme odcestovali na dva měsíce do středoafrického Konga, aby tamějším celníkům pomohli při hledání pašované slonoviny a vzácných zvířat. V boji proti pašerákům jim budou nápomocni speciálně vycvičení belgičtí ovčáci malinois.

 

Sniegon se ochranou konžské fauny zabývá už několik let a založil neziskovou organizaci Save Elephants, jejímž cílem je především pomoci v boji s nelegálním obchodem se slonovinou.

Za tímto účelem navázal kontakt s policií a místní organizací, která pátrá po pašerácích přímo v terénu. Podle Arthura Sniegona v jejich sítích končí opravdu ‘velké ryby’ – např. čínské firmy, které vyvezou i několik set kilo slonoviny ročně. Na zabíjení slonů se ale podílejí také konžští žoldnéři a námezdní dělníci – vede je k tomu nestabilní politická situace v zemi a nedostatek financí.

 

 

Vycvičení ovčáci budou pomáhat celníkům

Arthur Sniegon oslovil kynoložku Hanku Böhme, aby s ním odcestovala do konžského Brazzaville a pomohla tu s výcvikem psů, kteří by celníkům pomáhali s vyhledáváním slonoviny a živých i mrtvých pašovaných zvířat.

Pro výcvik vybrali plemeno belgický ovčák malinois, které je podle Hanky Böhme velmi vhodné. Jsou to aktivní a učenliví psi, kteří rádi spolupracují s člověkem.

Hanka i Arthur doufají, že psí pomocníci výrazně napomohou v boji s nelegálním obchodem se slonovinou. Denně zde totiž pytláci zabíjí kolem stovky těchto jedinečných tvorů, a to jen proto, aby čínští, thajští a japonští zákazníci utěšili svou touhu po lécích s obsahem prášku ze sloních klů a luxusních dekorativních předmětech.

 

Video: Arthur Sniegon představuje projekt a prosí veřejnost o pomoc

 

Foto: Nikiko, Pixabay.com(Public Domain CC0)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *