Koupací biotopy: Lepší koupání než v ‘chemické’ vodě

V Blovicích na Plzeňsku v úterý otevřeli nové biotopové koupaliště. Voda v něm je čistá, příjemně teplá, a hlavně bez chemie. O čištění vody se totiž starají rostliny a mikroorganizmy. Podobných koupališť je v České republice zatím asi jen desítka, dá se ale očekávat, že jich bude přibývat.

 

Koupaliště je rozděleno na dvě části. V jedné se návštěvníci mohou koupat, ve druhé se voda čistí – ve čtyřech lagunách ji filtrují rostliny a mikroorganizmy, které žijí na jejich kořenech. Voda v lagunách je zároveň ohřívána sluncem.

Návštěvníci koupaliště si vodu pochvalují. Je to prý úplně jiné koupání než v chemicky ošetřené vodě. Zaplavat si sem tak mohou přijít i alergici.

 

 

Šetří přírodu i peníze

Přírodních biotopových koupališť je u nás zatím asi desítka. Největší se nachází v Dobřanech. Jeho rozloha je téměř tisíc metrů čtverečních. Dá se ale očekávat, že do budoucna koupacích biotopů přibude. Provozovatele totiž vyjdou o stovky tisíc levněji.

V Blovicích odhadují, že zatímco údržba běžného koupaliště by je vyšla na dva miliony ročně, biotopové koupaliště by nemělo stát více než 300 tisíc. Jeho výstavba sice vyšla na 15 milionů, díky velkému zájmu lidí se tato investice ale do několika let vrátí. Obce, které se k vybudování takového koupaliště rozhodnou, by navíc mohly využít i evropských dotací.

Už nyní plánují biotopová koupaliště i další města. Například Brněnští jej chtějí příští rok vybudovat v Horních Heršpicích.

 

Foto: Wikimedia


1 komentář k “Koupací biotopy: Lepší koupání než v ‘chemické’ vodě

  1. Kitty
    16.7.2014 at 20.53

    Aha, do minulýho týdne jsme zde před domem měli taky biotopový rybník. Bez ryb a s krásně čistou vodičkou. Od včerejška už voda začíná zelenat. Je po bio. Až tam nasadí rybky, začnou ho čistit. Ale než…. stejně tam ochlazujeme psy a koupou (a ode dneška už ani nekoupou) se tam místní mlaďoši. Zatím je to v pohodě. Pokud budou čtyřicítky dál, bude to zelený cobydup. A to už tam pak nepustíme ani psy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *