Vědci identifikovali dosud největšího pravěkého ptáka s rozpětím kolem 7 metrů

Vědci po letech zkoumání identifikovali kostru pravěkého ptáka, který je dosud největším objeveným létajícím tvorem.. Pelagornis Sandersi, který žil přibližně před 25 miliony let, měl rozpětí křídel mezi 6 až 7,5 metry a byl tak dvakrát větší než největší pták současnosti albatros královský.

 

I přes svou impozantní velikost a váhu kolem 22 kilogramů dokázal Pelagornis sandersi vzlétnout. Potvrdily to počítačové simulace, založené na odvozené délce per a srovnání s fyziognomií dnešních ptáků.

Podle odborníků jeho kostra vypovídá o tom, že to byl výborný letec – měl velmi tenké a duté kosti a obrovská křídla. Na souši byl nemotorný, protože měl velmi krátké nohy a při rozletu se pravděpodobně musel rozeběhnout z kopce, nebo čekat na dobrý vítr. Podle všeho pak ale při hledání potravy, jíž byly ryby a menší ptáci, nad oceány nalétal obrovské vzdálenosti, přičemž let mu usnadňovalo klouzání vzdušnými proudy.

 

 

Bádání trvalo přes 30 let

Srovnání velikosti Pelagornis sandersi s kondorem kalifornským (vlevo) a albatrosem královským (vpravo).

Fosílii odkryli dělníci při stavbě letiště v Charlestonu v Jižní Karolíně v roce 1983. Nález se skládal z kostí křídel, nohou a kompletně zachovalé lebky. Při odkrývání obrovských pozůstatků muselo být dokonce použito rypadlo.

Přes třicet let vědci z muzea v americkém Greenwichi fosílii pečlivě zkoumali, než mohli jednoznačně prohlásit, že se jedná o ptáka druhu Pelagornis Sandersi, který dostal jméno po svém objeviteli Albertu Sandersovi – pracovníkovi muzea, který kostru do ústavu přinesl.

 

Foto: Liz Bradford (volné dílo)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *