Fany: Jak si na statku užíváme léta

Všichni obyvatelé statku U hospodáře Petra nedočkavě čekali na teplé letní počasí. Ač byla letošní zima mírná, radujeme se, že už je pryč. Louky se nejprve zazelenaly a posléze vykvetly, zvířata oblékla heboučké letní kožíšky a na zahrádce už sklízíme úrodu.

 

Deštivý květen nám všem dával zabrat. Hospodář Petr si zoufal, že se mu nepodaří posekat louky dřív, než první a nejlepší tráva odkvete, hospodářka Bohunka nadávala, že je všude bahno a udělala kravám postranní vchod do výběhu, aby se nemusela každý den bát, že ztratí holínky, a farmářka si pod fousy brblala, že jezdit na koni v neustálém (a mnohdy oprávněném) strachu z deště není žádná romantika. Koně si to mysleli také, protože nezřídka dávali své “nadšení” z vyjížďky najevo všelijakými veselými úskoky a úprky. Jedině Krejza lítala po lese s nadšením, popírajíc tak rčení “psa by nevyhnal”.V červnu se na nás místy krásně usmívalo sluníčko, což přímo vybízelo ke koupání po koňsku.

 

 

U farmářky je dům provoněný ovocem. Jahodové marmelády jahodové knedlíky, rybízový koláč, rybíz jako brusinky a podobné lahůdky. Ve chlívě kdákají nově narozená housata a kachničky. Počet dojnic je na maximu, mléko teče plnými vemeny, všichni jsou spokojeni. A farmářka, místo aby si užívala červnové pohody, musí cestovat. Francie, Nizozemí, Španělsko… a ve volných chvilkách vysedávat nad učením, protože zkouškové klepe na dveře. Ani studium zemědělství nelze podceňovat!Zkouška z chovu hospodářských zvířat proběhla nad očekávání dobře, i když počet otázek na chov skotu byl žalostně malý. Na chov prasat farmářka bohužel chyběla, takže o technologii chovu nevěděla nic, ale na dobrý výsledek to stačilo. Zkouška z rostlinné výroby (pěstování obilovin, luskovin, olejnin, okopanin) taktéž dopadla velmi dobře, byť farmářku umořil příklad na výpočet sponu sadby brambor (ano, také na něj chyběla). Zkouška z praxe měla podobu příkladů, neboť farmářka musela žádat o náhradní termín, čímž se vyhnula poznávačce z trav (toto netuše, takže den před zkouškou chodila po louce a snažila se rozeznat kostřavu od chrastice). I zde se zadařilo, ač farmářce neustále vycházel záporně přírůstek telecího u výkrmů býků. Což znamená, že farmářka může zaslouženě užívat školních prázdnin! Bohužel pouze teoreticky…

 

Foto: archiv autorky


1 comment for “Fany: Jak si na statku užíváme léta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *